- Gdy polskie rodziny beztrosko spędzały ostatni weekend wakacji, w krajach na zachodzie panowały zamieszki - zwraca uwagę premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu w mediach społecznościowych wskazuje, że odpowiedzialnymi za ten stan rzeczy są rządzący tych państw, którzy poszli za "radami" m.in. niemieckich polityków, jak Angela Merkel. Morawiecki zaznaczył, że aby takie sytuacje nie miały miejsca w Polsce, obywatele muszą się wypowiedzieć 15 października.
- W czasie gdy polskie rodziny beztrosko spędzały ostatni wakacyjny weekend, a polskie dzieci witały nowy rok szkolny, za naszymi zachodnimi granicami działy się straszne rzeczy: zamieszki i spalone samochody, gwałty na kobietach i lincze na policjantach. To rzeczywistość takich krajów jak Szwecja czy Niemcy - mówi w udostępnionym w mediach społecznościowych materiale premier Morawiecki.
W nagraniu przedstawiono katastrofalne dla społeczeństwa skutki działań rządów, które zgadzały się na luzowanie ograniczeń w przyjmowaniu migrantów .Szef polskiego rządu oznajmił, że "te państwa prowadziły politykę, którą u nas w Polsce chciał wprowadzić Donald Tusk". - Wyraźnie widać, że jego plan został napisany w Berlinie i w Brukseli - dodał.
- Za błędy patronów Tuska, takich jak Angela Merkel, czy Manfred Weber ogromną cenę płaci tamtejsze społeczeństwo. Nie chcemy takich obrazków w polskich miastach i dlatego prosimy Polaków o głos w tej sprawie w referendum 15 października - zaapelował premier Morawiecki.
Na temat podejścia do migracji Polacy będą mogli wypowiedzieć się w czwartym pytaniu referendalnym, które brzmi: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". Kwestia otwierania granic na obcokrajowców była punktem wyjścia dla rządu do przeprowadzenia referendum, po tym, jak Unia Europejska zaczęła forsować tzw. pakt migracyjny.
W dniu wyborów parlamentarnych, 15 października, Polacy będą mogli odpowiedzieć na pozostałe trzy pytania: 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".