Badacze przeprowadzili eksperyment w celu zrozumienia, w jaki sposób przekąski wpływają na zdrowie człowieka. Choć nie jest żadną tajemnicą, że wielu ludzi ma tendencję do podjadania, z badań wynika, że kluczowe znaczenie dla zdrowia ma nie tylko częstotliwość sięgania po przekąski, ale także ich jakość oraz czas spożywania.
Badacze z King's College London zauważyli, że co najmniej 70 proc. ludzi podjada przynajmniej dwa razy dziennie. W ramach nowego projektu badawczego, w którym wzięło udział tysiąc osób, starali się zrozumieć, w jaki sposób sięganie po przekąski wpływa na zdrowie.
Wynik badania jest dość zaskakujący i brzmi: „to zależy”.
Doszliśmy do wniosku, że jakość przekąsek ma większe znaczenie niż ich ilość czy częstotliwość spożywania. Wybieranie przekąsek wysokiej jakości, a nie mocno przetworzonych, prawdopodobnie przynosi korzyści dla zdrowia. Czas spożywania przekąsek również jest ważny, ponieważ podjadanie w nocy niekorzystnie wpływa na zdrowie.
Samo badanie stanowi część projektu ZOE PREDICT, którego celem jest zrozumienie, dlaczego różne osoby reagują zupełnie inaczej na te same pokarmy.
Zaskakująco niewiele zostało opublikowane na temat podjadania, pomimo tego, że obejmuje ono od 20 do 25 proc. całkowitego spożycia energii. Projekt PREDICT śledził dużą liczbę osób i rejestrował szczegółowe informacje na temat ich nawyków dotyczących podjadania, co umożliwiło dogłębne zbadanie jego wpływu na zdrowie.
Badacze porównali informacje o rodzaju i ilości spożywanych przekąsek oraz czasie ich spożywania z danymi na temat stanu metabolicznego ochotników, a konkretnie stężenia lipidów we krwi i poziomu insuliny.
Wyniki wskazują, że wybieranie zdrowych, wartościowych przekąsek może nawet poprawić stan metaboliczny.
Jednocześnie okazało się, że podjadanie późnym wieczorem ma negatywny wpływ. Badacze tłumaczą, że skraca ono okres nocnego postu i wydłuża czas spożywania posiłków.
Badanie nie wykazało natomiast istotności częstotliwości podjadania, ilości spożywanych kalorii ani liczby przekąsek.
Ciekawym wnioskiem z badania jest również to, że jakość spożywanych przekąsek jest słabo powiązana z ogólną dietą.
To dowodzi, że nawyk podjadania jest elementem stylu żywienia, który można dostosować w celu poprawy zdrowia.