Odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu. Właściwa pielęgnacja zębów jest ściśle powiązana ze stanem ludzkiego mózgu. Zwrócili na to uwagę naukowcy z Tohoku University w Sendai (Japonia). Badanie wykazało, że choroby dziąseł i utrata zębów mają istotny związek z utratą objętości hipokampu - części mózgu odpowiedzialnej za procesy pamięciowe.
W badaniu wzięły udział 172 osoby, których średnia wieku wynosiła 67 lat. Na początku badania wszyscy uczestnicy nie zgłaszali żadnych problemów z pamięcią. Wszyscy przeszli badania stomatologiczne, testy psychologiczne i skany mózgu, aby zmierzyć objętość hipokampu na początku badania, a następnie po czterech latach obserwacji.
Naukowcy zauważyli, że liczba zębów i stan dziąseł były istotnie związane ze zmianami w lewym hipokampie mózgu. U osób z łagodną chorobą dziąseł mniejsza liczba zębów wiązała się z szybszym kurczeniem się objętości hipokampu. Podobne zmiany zaobserwowano u osób z zaawansowaną chorobą dziąseł, nawet jeśli miały więcej zębów niż osoby z łagodnymi problemami stomatologicznymi.
Wyniki badania wskazują na ogromne znaczenie dbania o pełne zdrowie zębów, a nie tylko posiadanie ich. Kontrolowanie chorób dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania atrofii hipokampu i utrzymania zdrowia mózgu.
Stany zapalne tkanek przyzębia, które mogą powodować kurczenie się dziąseł i rozchwianie zębów, są bardzo powszechne, więc ocena ich potencjalnego związku z demencją jest niezwykle ważna. Nasze badanie wykazało, że wymienione stany mogą wpływać na zdrowie obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, co daje ludziom kolejny powód, aby lepiej dbać o zęby.
Po kilku latach obserwacji okazało się, że liczba zębów i nasilenie choroby dziąseł były istotnie powiązane ze zmianami w lewym hipokampie mózgu.
U osób z łagodną chorobą dziąseł mniejsza liczba zębów wiązała się z szybszym kurczeniem się objętości tej części mózgowia. Podobnie było u ludzi z zaawansowaną chorobą dziąseł; nawet gdy mieli więcej zębów niż osoby z wcześniej wspomnianej grupy, to i tak ich hipokamp wyraźnie się kurczył.
Badacze wyliczyli, że u osób z łagodną chorobą dziąseł poziom kurczenia się mózgu z powodu jednego brakującego zęba był równoważny ze starzeniem się tego organu o jeden rok, zaś u osób z ciężką chorobą dziąseł kurczenie się hipokampu spowodowane brakiem jednego zęba było równoważne do postarzenia się mózgu o 1,3 roku.
Wyniki te podkreślają ogromne znaczenie utrzymywania pełnego zdrowia zębów, a nie tylko tego, że te zęby mamy. Nasze odkrycia sugerują, że przy ciężkiej chorobie dziąseł nawet utrzymanie pełnego uzębienia wiąże się pewną atrofią mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie.