10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Szansa dla pacjentów z czerniakiem? Pomóc może przeszczep bakterii jelitowych

Przeszczepy bakterii jelitowych (FMT) od zdrowych dawców mogą być potencjalnie korzystne dla leczenia zaawansowanego czerniaka - wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego opublikowanego w czasopiśmie „Nature Medicine”.

Przeszczep bakterii jelitowych szansą w immunoterapii
Przeszczep bakterii jelitowych szansą w immunoterapii
Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

Wieloośrodkowe badanie przeprowadzone przez kanadyjski Lawson Health Research Institute, Centre hospitalier de l'Université de Montréal (CHUM) i Jewish General Hospital (JGH) wykazało, że przeszczepy mikroflory jelitowej od zdrowych dawców są bezpieczne i mogą poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. 

Leki immunoterapeutyczne stymulują układ odpornościowy człowieka do zwalczania i niszczenia komórek nowotworowych, poprawiając przeżycie pacjentów z czerniakiem. Jednakże są one skuteczne tylko u 40 do 50 proc. pacjentów. 

Najnowsze badanie wykazało, że odpowiedź na leczenie może zależeć od mikrobiomu, czyli zespołu mikroorganizmów obecnych w organizmie danej osoby. 

Celem badania było poprawienie odpowiedzi pacjentów z czerniakiem na immunoterapię poprzez poprawę zdrowia ich mikrobiomu za pomocą przeszczepów mikroflory jelitowej.

– wyjaśnia dr John Lenehan, onkolog medyczny w London Health Sciences Centre (LHSC) i profesor nadzwyczajny na Wydziale Onkologii Schulich School of Medicine & Dentistry Western University w Kanadzie.

Przeszczep mikroflory jelitowej (inaczej przeszczep kałowy) polega na pobraniu stolca od zdrowego dawcy, jego badaniu przesiewowym i przygotowaniu w laboratorium, a następnie przeszczepieniu do organizmu pacjenta. 

Badanie I fazy obejmowało 20 pacjentów z czerniakiem rekrutowanych z LHSC, CHUM i Jewish General Hospital. Pacjentom podawano doustnie około 40 kapsułek przeszczepu podczas jednej sesji, na tydzień przed rozpoczęciem immunoterapii

Badanie wykazało, że połączenie przeszczepów z immunoterapią jest bezpieczne dla pacjentów, co było głównym celem badania fazy I. Ponadto 65 proc. pacjentów, u których zachował się mikrobiom dawcy, odpowiedziało klinicznie na leczenie skojarzone. 

W przypadku pięciu pacjentów wystąpiły niepożądane zdarzenia, czasami związane z immunoterapią, co spowodowało natychmiastowe przerwanie leczenia.

Dr Bertrand Routy, onkolog i dyrektor Centrum Mikrobiomu CHUM, podkreśla, że przeszczep kałowy może bezpiecznie poprawić odpowiedź pacjentów na immunoterapię. 

Te ekscytujące wyniki uzupełniają szybko rosnącą listę publikacji sugerujących, że celowanie w mikrobiom może zapewnić znaczny postęp w stosowaniu immunoterapii u naszych pacjentów z rakiem.

– mówi dr Wilson H. Miller Jr. z JGH i profesor na Wydziale Medycyny i Onkologii na Uniwersytecie McGill.

Badanie jest wyjątkowe ze względu na podawanie pacjentom z czerniakiem przeszczepów mikroflory jelitowej od zdrowych dawców w postaci kapsułek. Technika ta została zastosowana po raz pierwszy przez dr Michaela Silvermana z St. Joseph's Health Care London w Kanadzie. Dr Silverman wyjaśnia, że jego zespół przeprowadza przeszczepy kałowe od 20 lat, początkowo z sukcesem w leczeniu infekcji C. difficile. Obecne wyniki sugerują, że część sukcesu obserwowanego u pacjentów z czerniakiem jest związana ze skutecznością kapsułek. 

Zespół rozpoczął już większe badanie fazy II, w którym wezmą udział ośrodki w Ontario i Quebecu. Naukowcy z Lawson prowadzą również badania nad potencjałem przeszczepów kałowych w leczeniu innych nowotworów, takich jak rak nerki, trzustki i płuc, a także w leczeniu HIV i reumatoidalnego zapalenia stawów.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#leki immunoterapeutyczne #przeszczep mikroflory jelitowej #czerniak #leczenie czerniaka #mikroflora jelitowa #mikrobiom

MaŁu