Piotr Dudała, działacz Klubu "Gazety Polskiej", przeforsował, by św. Jan Paweł II został honorowym obywatelem Sosnowca. Niestety, mimo wielu wysiłków nie udało się przekonać władz miasta, by ten tytuł odebrać komunistycznemu aparatczykowi Edwardowi Gierkowi.
Piotr Dudała, dokumentalista i były wiceprzewodniczący, a obecnie działacz Klubu "Gazety Polskiej" w Sosnowcu, od lat zabiega, by stolica Zagłębia godnie upamiętniła św. Jana Pawła II, który odwiedził miasto m.in. w 1999 r. - Św. Jan Paweł II powinien być Honorowym Obywatelem Miasta Sosnowca, zamiast Edwarda Gierka, komunistycznego aparatczyka, przyjaciela Leonida Breżniewa i ZSRR - podkreśla w rozmowie z nami Piotr Dudała. - Władze Sosnowca poinformowały mnie, że Ojciec Święty zostanie uhonorowany w przyszłym roku z okazji 25-lecia pielgrzymki do Zagłębia. Poczytuję to za swój osobisty sukces.
W maju 1967 r. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, obecnie katedrze, odbywają się centralne dla archidiecezji częstochowskiej obchody Milenium Chrztu Polski, które staną się wielką manifestacją wiary mieszkańców, przy sprzeciwie władz komunistycznych. W obchodach biorą udział m.in. prymas Stefan Wyszyński oraz metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Na zakończenie ordynariusz częstochowski ks. bp Stefan Bareła dokonuje „Aktu oddania Kościoła Częstochowskiego w macierzyńską niewolę miłości Matki Bożej”. Biskupi opuszczają wypełnioną po brzegi świątynię w wielkim ścisku, wśród nieskrywanego wzruszenia tłumu.
„Czerwony Sosnowiec, modli się i płacze" - napisze później w „Zapiskach milenijnych” Prymas Tysiąclecia.
- Wielokrotnie monitowałem do władz Sosnowca, by godnie uhonorować ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, budując mu pomnik, co w przeszłości planowano. Ale bez skutku - mówi nam Piotr Dudała, regionalista i działacz Klubu "GP" Sosnowiec. - Już współcześnie wielkim wyrazem wiary Zagłębiaków była VII pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski w 1999 r., który spotkał się z blisko 300 tys. pielgrzymów na placu przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, dziś nazwanym Placem Papieskim. Dlatego teraz zaproponowałem, by Sosnowiec, wzorem Kołobrzegu, przyznał Papieżowi Polakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca. Otrzymałem odpowiedź od pełnomocnika prezydenta Sosnowca ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego Michała Mercika, że w przyszłym roku z okazji 25-lecia papieskiej pielgrzymki, Jan Paweł II otrzyma ten tytuł.
Piotr Dudała występował też kilkakrotnie do prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego związanego z PO i przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Szoty z KO, by odebrać tytuł honorowego obywatela Sosnowca Edwardowi Gierkowi.
- Ten tytuł zdominowana przez lewicę Rada Miejska przyznała pośmiertnie Gierkowi w 2002 r. Były I sekretarz KC PZPR to komunistyczny aparatczyk, przyjaciel Leonida Breżniewa i ZSRR. Taką informację otrzymałem z oddziału IPN w Katowicach, gdy zadałem 12 lat temu pytanie historyczne w sprawie Edwarda Gierka. Ostatni raz wystąpiłem z propozycją odebrania Gierkowi tytułu w związku z trwającą wojną na Ukrainie w kwietniu br. Radni miejscy nie wyrazili jednak zgody na odebranie mu tytułu. Gierek kolejny raz został obroniony - stwierdza Piotr Dudała. - Teraz decyzja o uczczeniu w mieście św. Jana Pawła II napawa optymizmem, choć np. w relacjach prasowych na ten temat jestem nazywany tylko "jednym z mieszkańców", który o to zabiegał. Jakbym nie miał nazwiska...