Jak sprawić, by Rada Bezpieczeństwa spełniała cel, dla którego została powołana, skoro jeden z jej stałych członków całkowicie lekceważy podstawowe przepisy Międzynarodowego Prawa Humanitarnego? - pytał ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że Rosja używa na Ukrainie żywności jako broni.
W Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbywa się dziś debata na temat ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W imieniu Polski głos zabrał ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Uważamy, że kluczowe znaczenie ma obecnie zdecydowana koncentracja na braku bezpieczeństwa żywnościowego wywołanego konfliktem, ochronie krytycznej infrastruktury cywilnej i podstawowych usług. 70 procent ludzi cierpiących głód na świecie żyje na terenach dotkniętych wojną i przemocą - zaznaczył Szczerski.
Ambasador podkreślił, że ataki wymierzone w ludność cywilną i przedmioty niezbędne do przetrwania ludności cywilnej stanowią zbrodnie wojenne, a ich sprawcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Społeczność międzynarodowa powinna zająć zdecydowane stanowisko wobec tego problemu
- dodał.
W tym miejscu trzeba ciągle powtarzać pytanie: Jak sprawić, by Rada Bezpieczeństwa spełniała cel, dla którego została powołana, skoro jeden z jej stałych członków całkowicie lekceważy podstawowe przepisy Międzynarodowego Prawa Humanitarnego?
Agresja Rosji na Ukrainę jest przykładem wykorzystania żywności i produkcji żywności jako broni i jest sprzeczna z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2417, która potępia stosowanie braku bezpieczeństwa żywnościowego i głodu jako taktyki wojskowej
Szczerski zacytował wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ:
„Od samego początku inwazji Rosja celowo i cynicznie niszczy nowe uprawy i sprzęt rolniczy, a sama inwazja drastycznie ograniczyła Ukraińskie żniwa. (…) Kto na tym ucierpi? Ci, którzy są najbardziej w potrzebie. To broń ekonomiczna, to zbrojenie żywności (…)”. Polska kontynuuje wysiłki na rzecz przeciwdziałania skutkom działań wojennych dla ludności cywilnej, systemów żywnościowych, infrastruktury energetycznej i przesiedleń. Pomagamy Ukrainie i kontynuujemy nasze projekty humanitarne na Bliskim Wschodzie oraz w odpowiedzi na inne kryzysy na świecie
- podkreślił w swoim wystąpieniu Szczerski.