Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

„Razem zdaliśmy test solidarności”. Čaputova: Nasza jedność transatlantycka jest silna, jak nigdy dotąd

- Jesteśmy krajami na wschodniej flance NATO - teraz bardziej chronieni niż kiedykolwiek wcześniej. Razem zdaliśmy test solidarności a także humanitaryzmu ze względu na pomoc Ukrainie - mówiła na rozpoczęciu szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Słowacji Zuzana Čaputova.

PrtSc/TVP Info

- Spotykamy się w wyjątkowym czasie. Pierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę przypada niedługo. Jesteśmy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Jesteśmy krajami na wschodniej flance NATO - teraz bardziej chronieni niż kiedykolwiek wcześniej. Razem zdaliśmy test solidarności a także humanitaryzmu ze względu na pomoc Ukrainie

- mówiła w pałacu prezydenckim Zuzana Čaputova.

Prezydent Słowacji zwróciła się bezpośrednio do prezydenta USA Joe Bidena, podkreślając, że jego obecność na tym szczycie "to kolejny dowód na to, że nasza jedność transatlantycka jest silna, jak nigdy dotąd".

- Jest to też okazja, aby przedyskutować nasze oczekiwania w stosunku do szczytu NATO, jaki odbędzie się w Wilnie

- zaznaczyła, wskazując obszary tematów, jakie będą poruszane podczas posiedzenia Bukaresztańskiej Dziewiątki.

- W jaki sposób upewnić się, że w naszej obronności nie będzie szarych stref? W jaki sposób dostosować nasze wydatki na obronę do obecnej sytuacji bezpieczeństwa? W jaki sposób zapewnić to, aby Ukraina mogła się obronić i mogła bronić się tak długo, jak będzie to potrzebne? W jaki sposób praktyczny, ale też polityczny, rozwijać relacje pomiędzy NATO i Rosją? - o tym będziemy dzisiaj dyskutować - dodała.

Podczas spotkania ma powstać wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

 



Źródło: niezalezna.pl

#USA #Joe Biden #Ukraina #Putin #Kreml #wojna

Magdalena Żuraw