GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Cmentarze Krakowa

Cmentarze Krakowa. Nekropolie to ważne miejsca polskiej tożsamości i pamięci narodowej. Niektóre cmentarze w Polsce są szczególne ze względu na swoje walory historyczne, ale przede wszystkim dlatego, że są to miejsca wiecznego odpoczynku wielu słynnych Polaków.

Cmentarz Rakowicki, główna aleja (2010)
Cmentarz Rakowicki, główna aleja (2010)
Zygmunt Put; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Ta krakowska nekropolia została założona w 1803 roku przez ówczesne władze austriackie. Zajmuje powierzchnię 42 ha i stała się miejscem wiecznego odpoczynku dla wielu słynnych krakowian. Są tu także kwatery, jakich nie mają inne polskie cmentarze – a w których pochowani są uczestnicy takich wydarzeń jak powstanie listopadowe, powstanie styczniowe czy też żołnierze I i II wojny światowej.

Cmentarz Rakowicki jako pomnik kultury narodowej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych osób, a także wartościowy zespół zabytków sztuki nagrobnej, został w 1976 r. wpisany do rejestru zabytków.

Znajduje się tam m.in. pomnik żołnierzy Armii Kraków tu pochowanych. Pomnik odsłonięto w 1990 r., trzy lata później złożono przy nim 52 urny z ziemią z pól bitewnych Armii Kraków oraz z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje. 

Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły. 

Wśród tysięcy nagrobków znajduje się tu chociażby grób Wisławy Szymborskiej, poetki i noblistki oraz grobowiec Jana Matejki, malarza. Znajdziemy miejsce spoczynku aktora Jerzego Bińczyckiego (Bogumiła z Nocy i dni), czy też polityków socjalistycznych: Ignacego Daszyńskiego i Bolesława Drobnera.

Cmentarz Salwatorski

Cmentarz Salwatorski zwany też Zwierzynieckim) – cmentarz położony w Krakowie na Zwierzyńcu, na zachód od Salwatora w dzielnicy VII, przy Alei Waszyngtona.

Cmentarz został poświęcony w 1865 r., początkowo miał charakter niewielkiego cmentarza parafialnego.
W 1979 z Paryża sprowadzono prochy najmłodszego syna Adama Mickiewicza Rafała Józefa zmarłego w 1938. W 2001 przy bramie głównej umieszczono ufundowaną przez miasto Kraków tablicę pamiątkową ku czci Jerzego Harasymowicza z fragmentem wiersza poety.

Spoczywają tą między innymi: Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, współtwórca Piwnicy pod Baranami; Bronisław Chromy, artysta rzeźbiarz; Antoni Gołubiew, pisarz i publicysta katolicki; Antoni Kępiński  lekarz, psychiatra; Feliks Koneczny, historyk; Krzysztof Jan Kozłowski  dziennikarz, filozof, polityk; Leszek Aleksander Moczulski, filolog, poeta, polityk; Stanisław Lem, pisarz; Andrzej Wajda, reżyser; Juliusz Osterwa, aktor.

Ze względu na swoje położenie u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki, cmentarz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów. Roztacza się z niego piękna panorama na miasto, a przy dobrej pogodzie również na pasmo Beskidów i wierzchołki tatrzańskich szczytów.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Cmentarze Krakowa

ps