Ta krakowska nekropolia została założona w 1803 roku przez ówczesne władze austriackie. Zajmuje powierzchnię 42 ha i stała się miejscem wiecznego odpoczynku dla wielu słynnych krakowian. Są tu także kwatery, jakich nie mają inne polskie cmentarze – a w których pochowani są uczestnicy takich wydarzeń jak powstanie listopadowe, powstanie styczniowe czy też żołnierze I i II wojny światowej.
Cmentarz Rakowicki jako pomnik kultury narodowej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych osób, a także wartościowy zespół zabytków sztuki nagrobnej, został w 1976 r. wpisany do rejestru zabytków.
Znajduje się tam m.in. pomnik żołnierzy Armii Kraków tu pochowanych. Pomnik odsłonięto w 1990 r., trzy lata później złożono przy nim 52 urny z ziemią z pól bitewnych Armii Kraków oraz z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje.
Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły.
Wśród tysięcy nagrobków znajduje się tu chociażby grób Wisławy Szymborskiej, poetki i noblistki oraz grobowiec Jana Matejki, malarza. Znajdziemy miejsce spoczynku aktora Jerzego Bińczyckiego (Bogumiła z Nocy i dni), czy też polityków socjalistycznych: Ignacego Daszyńskiego i Bolesława Drobnera.
Cmentarz Salwatorski zwany też Zwierzynieckim) – cmentarz położony w Krakowie na Zwierzyńcu, na zachód od Salwatora w dzielnicy VII, przy Alei Waszyngtona.
Cmentarz został poświęcony w 1865 r., początkowo miał charakter niewielkiego cmentarza parafialnego.
W 1979 z Paryża sprowadzono prochy najmłodszego syna Adama Mickiewicza Rafała Józefa zmarłego w 1938. W 2001 przy bramie głównej umieszczono ufundowaną przez miasto Kraków tablicę pamiątkową ku czci Jerzego Harasymowicza z fragmentem wiersza poety.
Spoczywają tą między innymi: Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, współtwórca Piwnicy pod Baranami; Bronisław Chromy, artysta rzeźbiarz; Antoni Gołubiew, pisarz i publicysta katolicki; Antoni Kępiński lekarz, psychiatra; Feliks Koneczny, historyk; Krzysztof Jan Kozłowski dziennikarz, filozof, polityk; Leszek Aleksander Moczulski, filolog, poeta, polityk; Stanisław Lem, pisarz; Andrzej Wajda, reżyser; Juliusz Osterwa, aktor.
Ze względu na swoje położenie u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki, cmentarz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów. Roztacza się z niego piękna panorama na miasto, a przy dobrej pogodzie również na pasmo Beskidów i wierzchołki tatrzańskich szczytów.