Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Co dalej z pomnikiem Polskich Ofiar II wojny światowej w Berlinie? Polityk chadeków: bezczynność rządu jest oburzająca

Jak wynika z udostępnionej nam odpowiedzi federalnego ministerstwa kultury na zapytanie złożone przez posła do Bundestagu, Knuta Abrahama (CDU/CSU), prace koncepcyjne nad pomnikiem Polskich Ofiar II wojny światowej trwają. Zdaniem chadeckiego polityka, odpowiedź ministerstwa „zważywszy na [niemiecką – red.] odpowiedzialność za historię i aktualnie bardzo trudne relacje niemiecko-polskie” może budzić troskę o realizację „tego ważnego projektu”.

Zdjęcie ilustacyjne
Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

Zapytanie chadeckiego posła wpłynęło do Federalnego Ministerstwa Kultury i Mediów 4 października b.r., i dotyczyło stanu realizacji uchwały Bundestagu z 17 października 2020 r [podjętej jeszcze przez rząd Angeli Merkel – red.] dotyczącej planu powołania w Berlinie miejsca spotkań, które w sposób szczególny akcentowałoby upamiętnienie polskich ofiar okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Tak do zapytania ustosunkowała się Claudia Roth, sekretarz stanu w w/w ministerstwie:

„Decyzja niemieckiego Bundestagu o powołaniu miejsca pamięci i spotkań z Polską, jest ważnym projektem pamięciowo-kulturalnym forsowanym przez pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów. O znaczeniu tego projektu świadczy również fakt, że został on wyraźnie włączony do obecnej umowy koalicyjnej. Pod auspicjami Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych 16-osobowa dwunarodowa grupa ekspertów opracowała już pierwszy projekt koncepcji, który został przedstawiony opinii publicznej we wrześniu 2021 r. W tym projekcie sformułowano już wymagania i pomysły, które są ważne dla kolejnych etapów jego powstawania. Federalne Ministerstwo Kultury i Mediów które jest odpowiedzialne w Niemczech za kulturę pamięci, powierzył kierowanie projektem Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, która wraz z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich ma opracować pogłębioną propozycję jego realizacji , która ma poszerzyć i skonkretyzować zarówno pomysły merytoryczno-koncepcyjne, jak i strukturalne. Planowana placówka ma – poza mocno zaakcentowaną tematyką II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce – również brać pod uwagę tysiącletnią i wyjątkowe niemiecko-polskie i polsko-niemieckie sąsiedztwo oraz dzieje powiązań {polsko-niemieckich} i w ten sposób przyczyniać się do promocji wiedzy i wzajemnego zrozumienia. Federalne Ministerstwo Kultury i Mediów również na kolejnych etapach planowania i rozwoju projektu pozostanie w regularnym kontakcie z ważnymi polskimi i niemieckimi przedstawicielami świata kultury, nauki i polityki.”

Autor zapytania nie był usatysfakcjonowany udzieloną odpowiedzią. W oświadczeniu dla prasy napisał:

„Od czasu objęcia rządów przez koalicję rządową SPD/FDP i Zielonych w sprawie Pomnika Polskiego najwyraźniej nic się nie wydarzyło. Tak przynajmniej wynika z kompletnie nic niemówiącej odpowiedzi na moje pytanie do rządu federalnego. Pełnomocnik Ministerstwa Kultury i Mediów, sekretarz stanu, Claudia Roth, raczej ustosunkowała się do projektu (Komisji Ekspertów), który jest w planach bieżącej kadencji. Zważywszy na odpowiedzialność [Niemiec-red.] za historię i aktualnie bardzo trudne relacje niemiecko-polskie w obliczu wyraźnej bezczynności niemieckiego rządu federalnego obawiam się o realizację tego ważnego projektu. Ta bezczynność rządu federalnego jest nie tylko rozczarowująca, ale też oburzająca

 



Źródło: niezalezna.pl

#Niemcy

odh