10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

​IPN odnalazł mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”?

Na warszawskich powązkach w kwaterze „Ł” odnaleziono szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” - ustaliła nieoficjalnie niezalezna.pl.

wikipedia.org/wiki/Hieronim_Dekutowski
wikipedia.org/wiki/Hieronim_Dekutowski
Na warszawskich powązkach w kwaterze „Ł” odnaleziono szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” - ustaliła nieoficjalnie niezalezna.pl.

Jutro  poznamy tożsamość kolejnych ofiar komunistycznego terroru ekshumowanych na warszawskich Powązkach Wojskowych.  W najbliższy czwartek zaprezentujemy na konferencji w Warszawie wyniki naszych prac identyfikacyjnych i ujawnione zostaną kolejne nazwiska rozpoznanych ofiar – mówi „Codziennej” prof. Krzysztof Szwagrzyk, który od początku kieruje pracami na Powązkach. Jakie nazwiska poznamy? To tajemnica, jednak nieoficjalnie wiadomo, że może to być m.in. sam major Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Ciała rodziców legendarnego cichociemnego, dowódcy oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN ekshumowano w maju tego roku. Dotychczas zidentyfikowano i ogłoszono tożsamość siedmiu ekshumowanych bohaterów, wśród nich jest m.in. ppłk Stanisław Kasznica, ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych.

"Zapora" dowodził oddziałami AK i WiN na Lubelszczyźnie w okresie okupacji hitlerowskiej oraz po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski. Pozostaje symbolem walki o wolność i niepodległość kraju zarówno przeciw niemieckim najeźdźcom, jak i sowieckiemu zniewoleniu.

Walczył w wojnie obronnej w 1939 r. Potem przedostał się do Francji i Anglii. W 1943 r. został zrzucony do kraju na spadochronie. Dowodził podczas około 50 potyczek AK z Niemcami. Jesienią 1944 r. zawiązał oddział samoobrony AK, aby uchronić swoich żołnierzy przed wywózką na Sybir, a następnie dowodził zgrupowaniem WiN.

Został schwytany przez UB we wrześniu 1947 roku, a następnie skazany na śmierć. Zamordowany 7 marca 1949 r. wraz z sześcioma podkomendnymi. W chwili śmierci miał 31 lat. Podczas rozstrzelania "Zapory" obecny był starszy sierżant Piotr Śmietański, dowódca plutonu egzekucyjnego

 



Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie,zaporczycy.pl

mg