W najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnego od środy 1 grudnia) szczególnie polecamy artykuł okładkowy „Chcą mojej głowy, bo wsparłem armię” – rozmowa z Adamem Glapińskim, prezesem Narodowego Banku Polskiego. Będzie też o tajemniczym samobójstwie we Frontexie oraz bilansie polityki Bidena wobec Rosji. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
Kiedy prezes Kaczyński i minister Błaszczak ogłosili, że NBP będzie współfinansował reformę armii, rozpętało się piekło. Dosłownie dwa dni później pojawiły się ataki na mnie, na skalę niespotykaną. […] Pojawiają się próby obalenia polskiego rządu i innych instytucji, także ataki na kierownictwo NBP. Jeżeli narzucą tu rząd posłuszny i uległy, wtedy środki się znajdą. My jednak musimy pilnować interesów Polski, a nie próbować się przypodobać Berlinowi czy Brukseli.
- mówi „Gazecie Polskiej” Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Czterech imigrantów, którzy przez sześć dni (!) bez snu i jedzenia płynęli lodowatą rzeką; dzielny kot wędrujący na Białoruś z „uchodźcami” z Afganistanu; ciężarna Kongijka przerzucana w przez 2,5-metrowy płot; Arab błąkający się przez cztery doby po bagnach... na bosaka; Straż Leśna w tajemnicy grzebiąca trupy migrantów – to tylko niektóre z cudacznych medialnych opowieści, które zamiast wzruszać lub mrozić krew w żyłach czytelników, stały się obiektem niezliczonych żartów.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski
Frontex od ponad roku prowadzi postępowanie wewnętrzne związane ze śmiercią w Warszawie oddelegowanej tam do pracy czeskiej policjantki. Prokuratura stwierdziła, że było to samobójstwo i umorzyła śledztwo już po… 17 dniach od zdarzenia.
- ustaliła „Gazeta Polska”. Więcej na ten temat w tekście Piotra Nisztora.
Mam wrażenie, że poczucie zaniepokojenia kreują ci, którzy chcieli, żeby było tak, jak było. Żeby na wsi nie doszło do żadnych systemowych zmian. Oni nadal chcą, aby Wspólna Polityka Rolna była adresowana do wąskiego kręgu rolników, przeważnie do tych samych, którzy byli beneficjentami przez ostatnie dwie dekady. Tymczasem my chcemy tę politykę otworzyć na małe i średnie gospodarstwa rodzinne.
- mówi „GP” Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa w Unii Europejskiej.
Minął rok od zwycięstwa Joego Bidena w wyborach na prezydenta USA. Jak dziś wygląda Europa? Jak wyglądają relacje Zachód–Rosja? Kto zyskał, kto stracił? Czy i w jakim stopniu szczyt w Genewie wpłynął na rozwój sytuacji na Starym Kontynencie? Odpowiedzi na te pytania nie wydają się szczególnie trudne.
- więcej w artykule Antoniego Rybczyńskiego
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.