10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

USA: Sąd Najwyższy wydał zgodę na wykonanie kary śmierci w Oklahomie

Sąd Najwyższy USA uchylił decyzję wydaną przez federalny Sąd Apelacyjny, która wstrzymywała wykonanie kary śmierci na 60-letnim Johnie Grancie. Będzie to pierwsza od sześciu lat egzekucja wykonana w stanie Oklahoma.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com, autor: jodylehigh

Po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w środę, władze Oklahomy natychmiast złożyły wniosek do Sądu Najwyższego, który uchylił decyzję niższej instancji stosunkiem głosów 5 do 3 (jeden z sędziów dziewięcioosobowej Izby nie brał udziału w rozpatrywaniu sprawy). Orzeczenie Sądu Najwyższego, podobnie jak poprzednie decyzje w tej sprawie odnoszą się również do przewidzianej na 28 listopada egzekucji 41-letniego Juliusa Jonesa.

Grant został skazany na karę śmierci za zabicie śrubokrętem kobiety, która pracowała w stołówce więzienia, w którym przestępca odbywał karę za napad z bronią w ręku. Jego prawnik przekazał, że egzekucja ma się odbyć w czwartek o godz. 16 czasu miejscowego (godz. 22 w Polsce)

Sąd Najwyższy nie wydał uzasadnienia do swojej decyzji. Sąd Apelacyjny wstrzymując egzekucję przychylił się do argumentów prawników skazanych, którzy kwestionowali procedury związane z wykonywaniem kary śmierci w Oklahomie.

Do 2015 roku w Oklahomie do uśmiercania skazanego używano zastrzyku z trucizną. Jednak od sześciu lat w stanie nie wykonywano kary śmierci, po dwóch egzekucjach, które zakończyły się skandalami.

Skandale związane z wykonywaniem kary śmierci w USA 

Pierwszy wydarzył się w kwietniu 2014 roku. Wówczas 38-letni Clayton Lockett, skazany na karę śmierci za porwanie, gwałt i morderstwo, dostał nieprzetestowaną mieszankę substancji, których wcześniej nie używano do egzekucji w USA. Skazany zmarł dopiero po 43 minutach od podania zastrzyku, a przyczyną zgonu był atak serca. Lockett przed śmiercią przez kilkanaście minut wił się, jęczał i trząsł się w konwulsjach, a nawet próbował wstać ze stołu egzekucyjnego.

Drugi przypadek, który wywołał wiele kontrowersji, miał miejsce w styczniu 2015 roku. Wówczas, przy uśmiercaniu skazanego za zabicie 11-miesiącznego dziecka 47-letniego Charlesa Warnera, użyta została niezgodna z protokołem substancja - wstrzyknięto mu octan potasu zamiast chlorku potasu, który jest niezbędny do zatrzymania pracy serca. Egzekucja Warnera była wprawdzie skuteczna, ale po tym wydarzeniu władze stanowe wprowadziły faktyczne moratorium na wykonywanie kary śmierci.

Kara śmierci na Grancie ma zostać wykona przy użyciu śmiertelnego zastrzyku, stanowe władze penitencjarne zapewniły, że mają wszystkie niezbędne środki, by przeprowadzić egzekucję.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm