Trudno o większe zakłamanie. Andrzej Olechowski i Dariusz Rosati - zarejestrowani jako współpracownicy komunistycznych służb i związani z PRL-owskim aparatem państwowym - podpisali list "byłych szefów MSZ i MON", w którym wzywa się rząd Zjednoczonej Prawicy do zaprzestania wrogich działań wobec amerykańskich inwestorów. Aby było zabawniej, chodzi o telewizję TVN, która założona została przez ludzi powiązanych z systemem komunistycznym.
"Jako ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej służący w przeszłości Rzeczypospolitej Polskiej i w poczuciu szczególnej odpowiedzialności za Jej bezpieczeństwo wyrażamy najwyższe zaniepokojenie działaniami obozu rządowego, które zmierzają do osłabienia więzi sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi"
- podkreślili politycy na wstępie listu.
Wyrazili przekonanie, że "ostatnie trzy dekady naszej niepodległości i wolności są ściśle związane ze wsparciem USA i wejściem do Sojuszu Północnoatlantyckiego". Wskazali też, że "bezpieczeństwo, demokracja i wolność obywateli Polski zależą od kontynuacji przyjaźni, sojuszu i partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto aktualnie sprawuje rządy w obydwu krajach".
Zdaniem sygnatariuszy listu "fundamentem tych relacji jest obecność wojskowa i gospodarcza USA w Polsce, o którą kolejne rządy zabiegały i którą są zobowiązane chronić".
- napisali byli szefowie MSZ i MON.
List podpisali byli ministrowie spraw zagranicznych: Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Radosław Sikorski i Grzegorz Schetyna oraz byli ministrowie obrony narodowej: Janusz Onyszkiewicz, Bronisław Komorowski, Bogdan Klich oraz Tomasz Siemoniak.
Andrzej Olechowski - obrońca "sojuszu z USA" - w czasach PRL współpracował z komunistycznym wywiadem (Departament I MSW). Był kontaktem operacyjnym Gromosława Czempińskiego, a używał pseudonimów Tener i Must. Pod koniec rządów komunistów objął funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
Z kolei Dariusz Rosati należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej, a w latach 1966–1990 - a więc w okresie antysemickiej nagonki i propagandy antyamerykańskiej - należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1988–1989 był członkiem zespołu doradców ekonomicznych Prezesa Rady Ministrów. W 1968 został zarejestrowany przez Departament I MSW jako kandydat na tajnego współpracownika, w 1976 w kategorii „zabezpieczenie”, a w 1978 jako kontakt operacyjny.
Założyciel TVN Mariusz Walter w Polsce Ludowej był komunistycznym dziennikarzem telewizyjnym. W swym liście Urban określił Waltera jako „najzdolniejszego redaktora telewizyjnego w Polsce, organizatora i koncepcjonistę”, „członka PZPR”.
Inny współzałożyciel TVN Jan Wejchert znany był od 1976 r. szef polskiego oddziału frankfurckiej spółki Konsuprod, największej firmy polonijnej w PRL. W stanie wojennym (kwiecień 1982 r.), gdy Polacy cierpieli w wyniku nędzy i represji, reżimowy "Przegląd Techniczny" pisał o Wejchercie: "Obecnie, po sześciu latach, [Wejchert] jest także dyrektorem firmy eksportowo-importowej. Jeździ białym peugeotem. [...] Frajda z tego wielka. Firma się rozwija, przez cztery miesiące tego roku [1982] obroty są już takie, jak przez cały ubiegły rok. Eksport z 250 tys. marek powinien dojść do 2 milionów". Na początku lat 80. Wejchert prowadził też firmę w Irlandii, działającą w strefie wolnocłowej w dublińskim porcie.