Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zablokują Fundusz Odbudowy? Wystarczy sprzeciw jednego państwa

Jeśli choć jedno państwo Unii Europejskiej odrzuci fundusz odbudowy i odporności (RRF), to nie będzie on mógł wejść w życie - pisze w opublikowanej we wtorek analizie brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Innymi słowy, UE nie przewidziała planu B - wskazuje.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny mógł zablokować ratyfikację, ale postanowił tego nie robić. Niemcy nie będą problemem. Przynajmniej nie tym razem. Ale może nim być Finlandia. W zeszłym tygodniu tamtejsza parlamentarna komisja ds. konstytucyjnych zdecydowała, że do zatwierdzenia funduszu naprawczego wymagana będzie większość dwóch trzecich głosów Eduskunty (parlamentu). Oznacza to, że rząd będzie potrzebował głosów partii opozycyjnych

 - relacjonują autorzy analizy we wstępie.

Szefowa fińskiego rządu Sanna Marin, chcąc dowiedzieć się, co się stanie, jeśli jej kraj nie ratyfikuje ustawy umożliwiającej powstanie RRF, zwróciła się z tym pytaniem do departamentu prawnego Rady Europejskiej.

Eurointelligence streszcza odpowiedź w następujący sposób: "Jeśli państwo członkowskie nie dokona ratyfikacji, to cała struktura upadnie, a państwo członkowskie poniesie tragiczne konsekwencje, z bezprecedensową utratą reputacji i naciskami politycznymi ze strony innych krajów włącznie".

"Taka groźba (...) może sprowokować to, czemu miała zapobiec: głosowanie na 'nie'" - przewiduje wywiadownia, podkreślając, że "groźby z zewnątrz zazwyczaj nie są przyjmowane przychylnie w debatach krajowych; mogą one sprowokować demonstrację siły ze strony reprezentantów fińskiego narodu, powodując jedynie problem dla całej UE".

Jak ocenia Eurointelligence, "Komisja Europejska i państwa członkowskie nie mają planu B, jeśli plan naprawy zostanie odrzucony. W zasadzie oznacza to, że (musiałyby) zacząć wszystko od nowa: nowe propozycje, nowa procedura ratyfikacji. Odrzucenie pakietu stymulacyjnego spowodowałoby również obalenie siedmioletniego porozumienia budżetowego UE".

Eurointelligence sugeruje, że fiński rząd mógłby spróbować wnieść do parlamentu inną propozycję. Wadą takiego kroku jest jednak jego wątpliwa zgodność z prawem - oceniają eksperci.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Fundusz Obdudowy #Unia Europejska #Finlandia #blokada

mt