Według publicysty "Gazety Wyborczej" na symbole komunistyczne powinniśmy patrzyć z większym pobłażaniem niż na swastykę, bo "komunizm jako ideologia jest martwy", w przeciwieństwie do nazizmu. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.
"Komunizm jako ideologia jest martwy. Nikt dziś w jego imię na świecie nie rozstrzeliwuje burżujów, nie rozkułacza rolników, nie buduje łagrów. Jego symbole należą już tylko do historii" - pisze
Rafał Zasuń z gazety Michnika.
I dodaje:
"Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o faszyzmie. Bandyci spod znaku swastyki wciąż biją ludzi o innym kolorze skóry bądź innych poglądach, także w Polsce. Faszyzm wciąż ma sporą siłę przyciągania dla tysięcy ludzi w Europie, a nienawiść i przemoc, którą niesie ze sobą, jest groźna."
Bardzo to wszystko wstrząsające, ale też i bardzo ogólnikowe. Redaktorowi Zasuniowi warto zadać więc kilka bardziej szczegółowych pytań:
1. W łagrach
w komunistycznej Korei Północnej co roku umiera ok. 10 tys. osób (wyliczenia The International Coalition to Stop Crimes Against Humanity in North Korea), nie licząc dziesiątek tysięcy ofiar głodu i chorób żyjących "na wolności".
Czy na świecie istnieje faszystowski kraj, prowadzący równie krwawą i okrutną politykę wobec własnych obywateli?
2. W państwach rządzonych przez komunistów - i wciąż uznających komunizm za oficjalną ideologię - w ramach walki z religią i z wrogami państwa ludowego
prześladowane są setki tysięcy ludzi. Mowa tu m.in. o Chińskiej Republice Ludowej, Wietnamie i Kubie.
Czy na świecie istnieją kraje oficjalnie odwołujące się do faszyzmu lub hitleryzmu, które w podobnym stopniu represjonują politycznych wrogów?
3. W wielu krajach rządzonych przez
postkomunistów - np. na Ukrainie i Białorusi, w Rosji - kwitnie korupcja i struktury mafijne, prześladuje się opozycję i niezależne media, morduje się niewygodne osoby.
Czy na świecie istnieją państwa rządzone przez byłych faszystów, trapione przez podobne patologie?
4. W wielu krajach Unii Europejskiej oficjalnie funkcjonują partie komunistyczne. Prezydenci Włoch, Cypru, Rumunii, Chorwacji, Litwy, Łotwy i Słowacji - a także Komisji Europejskiej (Jose Barroso) - to byli lub obecni członkowie partii komunistycznych.
Czy byli lub obecni członkowie partii faszystowskich mają podobny wpływ na życie publiczne w Unii Europejskiej?
5. Według danych Europolu w 2010 r. odnotowano
45 aktów terroru "lewicowego" (komunistycznego) i 0 (zero) aktów terroru "prawicowego", czyli faszystowskiego. W 2009 r. te statystyki wyniosły odpowiednio 40:4, a w 2008 r. - 28:0.
Jak się to ma do tezy o żywotności ideowej faszyzmu i martwocie komunizmu?
Nie podejrzewam, że red. Zasuń odpowie na te pytania - ale warto, by się nad nimi zastanowił. Może następnym razem mądrzej będzie bronił sierpa i młota.
Źródło:
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Grzegorz Wierzchołowski