Już dziś po godzinie 11 nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie. W stolicy Węgier goszczą premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, którzy wezmą udział w uroczystości.
Miejsce, gdzie stanął pomnik znajduje się nad Dunajem. Teren jest płaski. Jednym z motywów jest pagórek, który ma z jednej strony uwypuklić główną część pomnika - krzyż, a z drugiej ma nawiązywać do kurhanu
– powiedziała w rozmowie z niezalezna.pl Joanna Urbańska, przewodnicząca Klubów Gazety Polskiej w Budapeszcie.
Na pagórku znajduje się krzyż wykonany z granitowych bloków.
Zamysł artysty był taki, że mają one przywoływać na myśl gwoździe albo odłamki samolotu. Jeden z elementów jest wbity w drugi, w ten sposób powstał krzyż - dodała.
Wizualizacja pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie:
Pod krzyżem z płyt granitowych ułożony jest motyw drzewa. Pełnią one również funkcję chodnika.
Od strony pnia ułożona jest biała linia, następnie dołącza do niej czerwona – symbolizująca polską flagę. Z jednej z gałęzi wyrastają jakby liście – wychodzi z niej zielona linia i zbiega się z biało-czerwoną – tworząc flagę węgierską.
Te trzy pasy prowadzą do bramy zrobionej z dwóch kolumn i przechodzą przez nią. Brama zrobiona jest z dwóch kawałków biało-różowego marmuru, które splatają się ze sobą, symbolizując przyjaźń Polsko-węgierską
– powiedziała nasza rozmówczyni.
U podnóża kopca, w miejscu gdzie zaczyna się pień drzewa, ułożone są trzy tablice granitowe. Są one uniesione nad ziemią. Mają tworzyć wrażenie płyt nagrobnych. Na jednej jest informacja z przesłaniem pomnika, na drugiej jest płaskorzeźba z portretem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na trzeciej umieszczona jest lista ofiar tragedii smoleńskiej.
Motyw drzewa na Węgrzech jest bardzo popularny. Nawiązuje również do polsko-węgierskiej przyjaźni.