Studia licencjackie i magisterskie kończone w ciągu dwóch lat, tytuły doktorskie nadawane z ewidentnym naruszeniem prawa, a także specjalne granty za udzielenie poparcia określonej partii politycznej – tak wyglądały studia dla wybranych studentów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sprawę nieprawidłowości na uczelni bada teraz prokuratura.
Wokół warszawskiej ASP zrobiło się głośno w 2015 r., kiedy Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów cofnęła Wydziałowi Sztuki Mediów uprawnienia do nadawania stopni doktora habilitowanego i doktora sztuk plastycznych. Powodem tej decyzji były nieprawidłowości podczas nadawania tytułów naukowych wybranym studentom, otwarcie popierającym poprzednią władzę.
Sprawę nagłośnił jeden z absolwentów uczelni, reżyser dr Dariusz Zawiślak.
– Spotkałem się z takimi przypadkami, kiedy osoby rozpoczynające studia I stopnia po roku nauki otrzymywały tytuł licencjata, po kolejnym roku magistra – i otwierały przewód doktorski. To jest nie do przyjęcia w żadnej państwowej uczelni. Ci studenci otrzymywali doktoraty w tak krótkim czasie, w jakim jakikolwiek inny uczeń państwowej szkoły nie zdążyłby skończyć licencjatu – mówi „Codziennej” dr Zawiślak.
Dodaje również, że sam musiał zmienić uczelnię, ponieważ po nagłośnieniu sprawy władze uczelni nie były przychylne jego osobie. Podczas kontroli Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w 2015 r. ujawniono, że sytuacja opisana przez dr. Zawiślaka mogła dotyczyć fotografika Tomasza Tomaszewskiego, który w dwa lata miał zrobić licencjat, zdobyć tytuł magistra i otworzyć przewód doktorski. Podczas tej samej procedury sprawdzającej komisja odmówiła też zatwierdzenia uchwał rady wydziału o nadaniu stopnia doktora kuratorce Andzie Rottenberg i artyście Krzysztofowi Wodiczce. W wypadku Rottenberg stwierdzono, że „nie zostały zachowane warunki bezstronności oceny pracy doktorskiej”, ponieważ jeden z recenzentów był współautorem ocenianej pracy. Z kolei w przewodzie doktorskim Wodiczki dopatrzono się „istotnych braków formalnych, które dyskwalifikowały go pod względem prawnym”.
Co ciekawe, Janusz Fogler, dziekan Wydziału Sztuki Mediów ASP, jest także prezesem obracającego setkami milionów złotych stowarzyszenia ZAiKS.
– Na ręce ministra Ziobry złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Nikt nie został jeszcze ukarany, jednak mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości spełni swoją powinność – mówi dr Zawiślak.