IMGW informuje, że w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Wisły powyżej Dęblina w wyniku intensywnych opadów deszczu i burz, poziom wody na wszystkich dopływach Wisły wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych.
Instytut podaje, że zjawisko dotyczyć będzie województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
"Stany ostrzegawcze są przekroczone na Wisłoku w Krośnie i Tryńczy k. Przeworska oraz na dwóch dopływach tej rzeki Stobnicy w Godowej k. Strzyżowa i Mleczce w Gorliczynie k. Przeworska. Natomiast San stan ostrzegawczy przekroczył w Nisku. Powyżej stanów ostrzegawczych wzrósł także poziom wody na trzech dopływach Sanu: Trzebośnicy w Sarzynie k. Leżajska, Osławie w Zagórzu k. Sanoka i Tanwi w Harasiukach k. Niska" - powiedział Morawski.
Według podkarpackiej straży pożarnej, ostatniej doby strażacy interweniowali ok.100 razy. Ponad 500 strażaków m.in. udrażniało przepusty, pompowało wodę z zalanych posesji, układało worki z piaskiem przy zagrożonych obiektach. Najwięcej interwencji zanotowano w pow. tarnobrzeskim, stalowowolskim, niżańskim i leżajskim.
Na rzece Bukowa w Rudzie Jastkowskiej k. Stalowej Woli (Podkarpackie) przekroczony został stan alarmowy - poinformował w poniedziałek rano Janusz Morawski z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.
W ośmiu miejscowościach regionu przekroczony jest stan ostrzegawczy.
Od niedzieli obowiązuje alarm powodziowy w gminie Jeżowe k. Niska, gdzie zanotowano znaczy wzrost stanów wody na dwóch lokalnych potokach. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Krośnie i Rzeszowie. Odwołano natomiast pogotowie w powiecie przemyskim.
Na Podkarpaciu w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu następuje spływ wód opadowych, który powoduje lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Źródło:
Marek Nowicki