Brytyjska organizacja Bellingcat potwierdza, że samolot MH17 został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy BUK.
Bellingcat ujawnił też, że opublikowane 21 lipca 2014 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony dokumenty są fałszywe:„Między 23 a 25 czerwca 2014 r. pojazdy należące do 53 Brygady Przeciwlotniczej zostały przekierowane z głębi Rosji w pobliże granicy ukraińsko-rosyjskiej. Wśród pojazdów znajdował się system BUK 332, ten sam który został sfotografowany i sfilmowany na terytorium Ukrainy w dniach 17 i 18 lipca 2014”, czytamy w podsumowaniu. Raport potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że BUK332 został przetransportowany w okolice miasta Snieżne, w obwodzie donieckim. Z tego miejsca wystrzelono pocisk, który doprowadził do zniszczenia samolotu” - czytamy w raporcie.
„21 lipca 2014 r. rosyjskie ministerstwo obrony zaprezentowało serię sfabrykowanych dowodów odnośnie trajektorii lotu MH17, odczytów z radaru oraz wyraźnie spreparowanych zdjęć satelitarnych” - czytamy w raporcie.
„Celem jest wywołanie chaosu informacyjnego” - wynika z treści raportu. Dziennikarze odnieśli się również do fałszywych informacji i teorii spiskowych, które regularnie pojawiają się w zachodnich mediach. Ich zdaniem „celem wrzutek jest odwrócenie podejrzeń od Rosji”.
W raporcie śledczy kategorycznie wykluczyli odpowiedzialność Ukrainy za katastrofę.„Domniemana próba zestrzelenia samolotu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który w lipcu 2014 r.leciał na szczyt G7 albo teoria spiskowa jakoby ofiary MH17 były już martwe w momencie startu z lotniska w Amsterdamie. To znamienny przykład rosyjskiej manipulacji, którą powielają zachodnie media” - wynika z raportu Bellingcat.
Ukraina domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa ws. zestrzelenia MH17. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko bezpośrednią winą za katastrofę obarczył Rosjan.„Nie ma żadnych dowodów na to, że w okolicach Śnieżne wystrzelono pociski z należących do ukraińskiego wojska systemów BUK 332. Tylko rosyjska wyrzutnia pocisków rakietowych BUK 332, która jest na wyposażeniu 53 Brygady Przeciwlotniczej mogła doprowadzić do katastrofy” - konkluduje raport.
Również krewni ofiar wciąż domagają się ukarania winnych. W ubiegłym tygodniu protestowali przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Hadze.- Trzy lata temu rosyjskie rakiety przerwały bicie 298 serc - napisał na oficjalnym koncie na Twitterze ukraiński prezydent.
MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad wschodnią Ukrainą. W katastrofie zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii. Trzy lata po tragedii winni wciąż nie zostali ukarani.- Raport holenderskich śledczych nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kto stoi za tym haniebnym czynem. Żądamy wznowienia śledztwa – apelowali krewni ofiar.