wystawa
Bohaterki wśród bohaterów
Masowy udział Polek w konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej nie był kwestią przypadku, ale konsekwencją ich aktywności na rzecz niepodległego państwa polskiego w latach wcześniejszych. W szeregach Ochotniczej Legii Kobiet walczyły one zarówno z wojskami zaborców w 1918 roku, jak i z bolszewikami w 1920 roku. W okresie międzywojennym kilkaset tysięcy kobiet przeszło szkolenie sanitarne i wojskowe organizowane najpierw przez Organizację Przysposobienia Kobiet ds. Obrony Kraju, a od 1939 roku przez Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Do tej ostatniej organizacji należało przed II wojną światową ponad 47 tys. kobiet. One też w pierwszej kolejności włączyły się w prace konspiracyjne organizowane już jesienią 1939 r. przez Służbę Zwycięstwu Polski i wiele innych organizacji niepodległościowych.
Decyzja: ratować ludzi! Polscy dyplomaci w czasie wojny
Wszędzie, gdzie zachowały się struktury Państwa Polskiego - konsulaty za granicą, polskie podziemie – akcje pomocowe, których celem było ochronienie Żydów przed Holocaustem, mogły być skutecznie realizowane. Na terenie okupowanej Polski, Niemcy rozbili cały aparat władz lokalnych i administracji polskiej, skrajnie utrudniając takie działania. Jednak pomimo skrajnych restrykcji, Polacy ofiarnie podejmowali próby ratowania Żydów na własną rękę oraz przy wsparciu organizacji podziemnych, tajnych, Kościoła. Działalność polskich dyplomatów z granicą rozwijała się do efektów spektakularnych.
Jan Paweł II znów celem ataków? Wandale zniszczyli poświęconą mu wystawę. Po raz kolejny - WIDEO
Grupa wandali dokonała kolejnego zniszczenia wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi przed gdańskim budynkiem Solidarności. Do zdarzenia doszło we wtorek po godzinie 22. Dlaczego tego dokonali? Wciąż nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że zostali nagrani.