Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Kopernik i jego świat

Przy szachownicy dziejów zmieniają się wielcy i pomniejsi gracze, ale tylko raz na jakiś czas zjawia się ktoś, kto wywraca stolik. Kimś takim bez wątpienia był Mikołaj Kopernik, jeden z największych, a przy tym bezkrwawych rewolucjonistów w historii. Rewolucjonista powszechnej świadomości. Jego nazwisko zna każdy, ale na ile znamy go jako człowieka? – napisano na stronach Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku obchodzimy Rok Kopernika z okazji 550-lecia jego urodzin.

Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
http://www.frombork.art.pl/Ang10.htm

Z okazji jubileuszu w Warszawie dwie wystawy. Ponieważ zbliża się Noc Muzeów to można ruszyć w stolicy śladami tego niezwykłego uczonego. Zamek Królewski w Warszawie nie tylko przybliży jego postać, ale i zabiera zwiedzającego w fascynującą podróż po realiach epoki, w której żył i pracował Kopernik. Na wystawie prezentowanych jest blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie głównego, przełomowego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium ceolestium (O obrotach sfer niebieskich).Przestrzeń wystawy podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym płaszczyznom aktywności Mikołaja Kopernika. Są to kolejno: 1. Gabinet lekarski, 2. Żywot kanonika, 3. Pracownia astronomiczna, 4. Przedsionek gabinetu Kopernika, 5. Gabinet Kopernika. Razem tworzą one spójną i kompletną narrację na temat wszechstronnej umysłowości uczonego, jak również przybliżają czasy, w których żył, a więc pełen kulturowych i politycznych wstrząsów, ale i naznaczony gwałtownym cywilizacyjnym rozwojem początek nowożytności. Szósta, ostatnia część wystawy poświęcona jest recepcji postaci astronoma w sztuce następnych stuleci.

Z kolei w Centrum Pieniądza NBP poznać można będzie zupełnie inne oblicze astronoma – jako wybitnego ekonomisty. „Mikołaj Kopernik – wielki polski ekonomista” towarzyszyć będzie zwiedzającym w podróży po najciekawszych salach Centrum. 

Zaprezentowane zostaną także monety i banknoty z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym. Po zakończeniu nocnego zwiedzania uczestnicy, których zaciekawi postać wszechstronnego uczonego, otrzymają broszurę „Mikołaj Kopernik”, przygotowaną przez pracowników Centrum Pieniądza NBP.  „Mikołaj Kopernik – wielki polski ekonomista” 13 maja w godz. 19.00–24.00. Ostatni goście będą mogli wejść o godz. 23.00.

 

 

 

 



Źródło: niezależna.pl; zamek-krnewski.pl;cpnbp.pl

#Beata Mikołajczyk #NOC MUZEÓW #wystawa #Warszawa

Magdalena Łysiak