Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wyjątkowa wystawa w Sejmie! „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” - ZOBACZ ZDJĘCIA

Obywatele Ukrainy, którzy mają polskie korzenie, także nie bali się stanąć do walki z rosyjskim okupantem. Zapłacili za to najwyższą cenę - życie. To im poświęcona jest wystawa, której uroczyste otwarcie miało miejsce we wtorkowe południe w Sejmie RP. Na planszach przedstawiono historię niesamowitych ludzi.

Wyjątkowa wystawa została otwarta w Sejmie
fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP

Wystawa „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” zawiera krótkie biografie kilkunastu bohaterów Ukrainy i Polski. Jak podkreślono, walka trwa ze wspólnym, odwiecznym wrogiem. Autor wystawy Dmytro Antoniuk podkreśla, że zbieranie informacji i zdjęć na wystawę nie było łatwe, bo czasami rodziny poległych nie miały dobrych zdjęć swoich bliskich. Ale na szczęście udało się, a efektem tego jest fantastyczna wystawa.

- To była ciężka praca, może najtrudniejsza psychologicznie w moim życiu. Ale jednocześnie jest to jedno z moich najważniejszych zadań. Proszę o modlitwę i dobre słowo za tych, których widzicie na tych planszach

- wskazał Antoniuk.

fot. Łukasz Błasikiewicz, Kancelaria Sejmu RP

- Wojna na Ukrainie to też czas nowych bohaterów. Im poświęcona jest ta wystawa - mówiła podczas uroczystego otwarcia wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. - Takie wystawy będziemy tworzyć niejednokrotnie jeszcze, bo wojna trwa. Ludzie giną, by bronić nas przed rosyjskim barbarzyństwem. Musimy krzyczeć, by nie pozwolić przyzwyczaić się do wojny - dodała.

Z kolei konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że słowo "bohater" jest nadużywane, ale nie w tym przypadku.

Już przy uroczystym otwarciu wystawy nie brakowało chętnych, by ją obejrzeć. Licznie zebrani goście z uwagą wczytywali się w biogramy bohaterów. Już teraz widać, że ekspozycja powinna cieszyć się, także w najbliższych dniach, sporą popularnością.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Sejm #wystawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Sylwia Krasnodębska,Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo