Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Tusk dostał od Niemców kolejną nagrodę. Uzasadnienie? "Zbliżanie Wschodu i Zachodu"

Donald Tusk otrzymał wczoraj kolejne niemieckie wyróżnienie. Byłego szefa Rady Europejskiej uhonorowano w Hamburgu nagrodą im. Marion Doenhoff za zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie. W wystąpieniu podczas uroczystości Donald Tusk podziękował za wyróżnienie i zaapelował do Europejczyków, aby nie dali się podzielić.

Donald Tusk
Donald Tusk
fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Jury nagrody, przyznawanej przez tygodnik "Die Zeit" oraz fundacje "Die Zeit" i Marion Doenhoff, podkreśliło w uzasadnieniu wielkie zaangażowanie Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej w proces integracji europejskiej i zbliżenia do siebie Wschodu i Zachodu Europy. Zwróciło także uwagę na znaczący wkład Tuska, jeszcze jako szefa polskiego rządu i posła, w budowę demokratycznej i wolnej Polski.

W swym wystąpieniu Donald Tusk podziękował za wyróżnienie i zaapelował do Europejczyków, aby nie dali się podzielić. Pokreślił, że Europejczycy powinni dbać o relacje transatlantyckie, bez względu na to, kto akurat jest prezydentem USA.

Tusk ostrzegł przed zagrożeniem dla europejskiej jedności ze strony Rosji. Przestrzegł także przed pozostawieniem Ukrainy samej sobie.

"Wspieranie Ukrainy leży w interesie samej Europy" - podkreślił Tusk i dodał, że bezpieczeństwo Europy jest ważniejsze niż krótkoterminowe interesy w Rosji.

Jury uhonorowało w tym roku także nagrodą połączoną z finansowym wsparciem ruch społeczny Fridays for Future za akcje protestacyjne, mające zwrócić uwagę na dramatyczne skutki zmian klimatycznych.

Marion Doenhoff była przez wiele lat współwydawcą tygodnika "Die Zeit". Działała na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy Wschodniej, także z Polską. Zmarła w 2002 roku w wieku 92 lat. Nagrody jej imienia zostały przyznane w tym roku po raz siedemnasty.

To kolejne uznanie "zasług" Tuska na arenie międzynarodowej. W 2012 roku, gdy był premierem RP otrzymał nagrodę 50 tys. franków szwajcarskich od spółki joint-venture Axela Springera.

Z oficjalnego komunikatu zamieszczonego na oficjalnej stronie wydawnictwa Ringier Axel Springer Media AG wynika, że Tusk został laureatem „Europejskiej Nagrody w dziedzinie Kultury Politycznej” przyznawanej przez fundację Hansa Ringiera. 

Również w 2012 roku Tusk otrzymał nagrodę im. Walthera Rathenaua przyznana za wyjątkowe zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej. 

W styczniu tego roku Donalda Tuska wyróżniono w kategorii „Ekonomia i Biznes”, m.in. za konfrontowanie się ze swoim narodem.

Tak wyglądało krótkie uzasadnienie uhonorowania Donalda Tuska:

„Jako przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, były polski premier, coraz częściej konfrontował się ze swoim ojczystym narodem, broniąc europejskich wartości integracyjnych przed rosnącym nacjonalizmem. Tusk spotkał się także z Wielką Brytanią, ostrzegając przed referendum w 2016 r. o negatywnych konsekwencjach głosowania w sprawie Brexitu. Jego rola będzie jeszcze bardziej znacząca w 2019 roku, w czasie próby utrzymania w całości europejskiego projektu”.
 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Donald Tusk #Nagroda im. Marion Doenhoff

redakcja