Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Manewry Malabar 2017 wystartowały

Indie wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi oraz Japonią biorą udział w manewrach morskich Malabar 2017 w Zatoce Bengalskiej.

flickr.com
flickr.com
Indie wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi oraz Japonią biorą udział w manewrach morskich Malabar 2017 w Zatoce Bengalskiej. Według ekspertów wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Indii służyć mają stworzeniu bliższych militarnych więzi służących do przeciwstawienia się rosnącym wpływom Chin w regionie.

Ćwiczenia na Oceanie Indyjskim rozpoczęły się 7 lipca br., a zakończyć się mają 17 lipca br. Malabar odbywają się od 1992 roku z udziałem sił morskich Indii oraz Stanów Zjednoczonych. Japońskie Morskie Siły Samoobrony (MSDF) po raz pierwszy wzięły udział w 2007 roku na stale natomiast dołączyły w 2015 roku. W oświadczeniu wygłoszonym przez Stany Zjednoczone Waszyngton podkreśla - że dzięki naszej współpracy przez lata możliwości w radzeniu sobie z zagrożeniami w obszarze Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku znacząco się zwiększyły-. W ćwiczenia ze strony amerykańskiej zaangażowany jest lotniskowiec USS Nimitz, który stanowi trzon lotniskowcowej grupy uderzeniowej(CSG) nr 1, na który składają się m.in. krążownik rakietowy USS Princeton, niszczyciel USS Howard, USS Shoup, USS Kid oraz okręt podwodny typu Los Angeles. Z kolei Indie oddelegowały lotniskowiec INS Vikramaditya oraz kilka okrętów podwodnych klasy Kilo a MSDF śmigłowcowiec JS Izumo. Manewry skupią się m.in na scenariuszach związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych (ASW) oraz nawodnych, misji patrolowo-rozpoznawczych, medycznych, obrony powietrznej. Ćwiczenia Marlbar 2017 podzielone są na dwa etapy: lądowy, który odbywa się w miejscowości Ćennaj na wschodnim wybrzeżu Indii i morski nad Zatoką Bengalską. W ubiegłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych podczas rozmowy z premierem Indii Narendrą Modim oświadczył że więzi Waszyngtonu i New Delhi nigdy nie były tak mocne. To zbliżenie Stanów Zjednoczonych i Indii według ekspertów jest odpowiedzią na politykę zagraniczną Chin. Państwo Środka znacząco zwiększyły swoje zainteresowanie obszarem Oceanu Indyjskiego. Pekin wybudował porty morskie w Pakistanie, Bangladeszu oraz na Sri Lance oraz zwiększa liczbę ćwiczeń wojskowych na tym akwenie. Działania Pekinu są podyktowane chęcią stworzenia morskiej odnogi szlaku jedwabnego łączącego Azję z Europą. Dodatkowo Pekin wysuwa roszczenia do dużej części Morza Południowo-chińskiego oraz Wschodniochińskiego pozycjonując się jako rywal Japonii oraz innych państw regionu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#manewry #USA #Indie

PKR