Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Tydzień ulgi" z myślą o uczniach wracających do szkoły

Brak sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych – do tego w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół zachęca Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w ramach kampanii "Tydzień ulgi".

pixabay.com

Psychologowie wielokrotnie zwracali uwagę, że pandemia i izolacja społeczna są trudnym czasem dla młodzieży.

Pomysłodawcy "Tygodnia ulgi" z UJ zwrócili się z prośbą do dyrekcji i kadry pedagogicznej w całym kraju, aby w pierwszym tygodniu powrotu do szkół zwolnić uczniów ze sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. Ma to obniżyć stres młodzieży i nauczycieli.

Dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, która – wraz z dr hab. Magdaleną Śmieją-Nęcką – zainicjowała kampanię, zaznaczyła, że psychologia oferuje narzędzia pozwalające lepiej odnaleźć się w trudnej sytuacji, ale np. nauczenie się radzenia ze stresem, to – jak zauważyła – proces długi.

Tymczasem potrzebna jest natychmiastowa realna ulga. Tydzień może wydawać się krótkim okresem, ale jest wymierny. Dlatego proponujemy udział w akcji "Tydzień ulgi". I gorąco zachęcamy do udziału w niej szkoły w całej Polsce

– powiedziała cytowana w informacji przesłanej przez biuro prasowe UJ.

Z kolei dr hab. Magdalena Śmieja-Nęcka przywołała m.in. raport Polskiej Akademii Nauk. "Młodzież cierpi m.in. z powodu destabilizacji życia rodzinnego, braku kontaktu z rówieśnikami, zwiększonego stresu i braku wsparcia ze strony najbliższych" – wyliczała. Psychologowie są zgodni, że nasilił się problem objawów depresyjnych u dzieci.

"Statystyki nie wyłapują skali dramatu. A z badań wiemy także, że nauka w stresie jest nieefektywna – zamiast rozumienia, uczymy się raczej sztywnych reakcji – to tzw. kucie na pamięć”

– zauważyła naukowiec z UJ.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 4 maja wszystkie dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Od 15 maja zajęcia hybrydowe będzie miała młodzież z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Od 29 maja nastąpi powrót wszystkich uczniów do szkół już w pełnym systemie stacjonarnym.

W tym roku szkolnym naukę stacjonarną w klasach I-III po raz pierwszy zawieszono na początku listopada. W styczniu uczniowie tych klas wrócili do nauki stacjonarnej, która ponownie została zawieszona od 22 marca. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie nieprzerwanie od 26 października ub.r.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Małopolskie

Dominika Pazdyka