Obecnie stan alarmowy przekroczony jest na 25 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 18 - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po godz. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Instytut zachęca do śledzenia na bieżąco aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej w serwisie hydro.imgw.pl.
Wcześniej, w komunikacie o sytuacji hydrologicznej, opracowanym na godzinę 21, IMGW informował o przekroczeniu stanu alarmowego na 23 stacjach w dorzeczu Odry i stanu ostrzegawczego na 3 stacjach w dorzeczu Wisły oraz na 14 w dorzeczu Odry.
IMGW podkreśla, że miejscami ze względu na długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec tego, zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej. Instytut apeluje o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb.
Instytut nie prognozuje opadów deszczu w poniedziałek.
Według IMGW, kulminacja fali powodziowej będzie się przemieszczała w dół Odry, zaznaczając się w niedzielę w nocy w Nowej Soli. Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Cigacic do Połęcka stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych, a w Białej Górze powyżej stanu ostrzegawczego. W Cigacicach kulminacja wezbrania przewidywana jest na poniedziałek wieczorem, w Nietkowie w nocy z poniedziałku na wtorek, a w Połecku w środę nad ranem.
IMGW podkreślił, że względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec tego, zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej. Instytut apeluje o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb.