Portugalski dziennik nie szczędzi pochwał i ciepłych słów pod adresem Polski. "Diario de Noticias" wskazuje nasz kraj jako przykład sukcesu i umieszcza w gronie europejskich potęg. Nie brakowało wspomnień o wielkich Polakach i trudnej polskiej historii.
Zastępca redaktora naczelnego czołowego portugalskiego dziennika Leonidio Paulo Ferreira odnotowuje, że już w 1864 r. ta lizbońska gazeta pisała o Polakach jako “narodzie walczącym o odzyskanie swojej niepodległości”.
Ferreira twierdzi, że Polska, podobnie jak Grecja, Egipt czy Japonia, istnieje dzięki przejściu przez “próbę ognia”, której kilkakrotnie doświadczali w historii Polacy. Portugalski dziennikarz określa Polaków mianem “narodu sukcesu”, przypominając, że długoletnia walka o niepodległość została zakończona w efekcie I wojny światowej.
Zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias” przypomniał o systematycznych trudnościach Polaków doświadczanych ze strony sąsiadów, systematycznie ich okupujących, a także o ostatecznym wyzwoleniu w 1989 r. spod dominacji Moskwy.
“O ile w czasie II wojny światowej Polska doświadczyła równocześnie ataku ze strony nazistów i sowietów, to dziś jest potęgą w Europie”
- napisał czołowy portugalski dziennik.
Gazeta wskazała też na pontyfikat Jana Pawła II, który jej zdaniem pomógł wyzwolić kraj spod komunizmu oraz umocnił Polskę “jako katolicki bastion w słowiańskiej” części Europy.
Dziennik wspomina również postać Józefa Piłsudskiego, zaznaczając, że był on kluczową osobą nie tylko dla odzyskania niepodległości w 1918 r., ale też w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 r., która mogła zakończyć życie młodego państwa polskiego.
Gazeta przypomina także o urlopie marszałka na przełomie 1930 i 1931 r. na portugalskiej Maderze.
- Nigdy maderska poczta nie otrzymała tyle listów, ile nadesłano z Polski do Piłsudskiego z okazji imienin. Szacuje się, że około miliona
- dodaje portugalski dziennik.
W innym artykule “Diario de Noticias” publikuje dzisiaj korespondencję swojej wysłanniczki podróżującej po Polsce. Gazeta odnotowuje m.in. znaczące inwestycje portugalskich firm nad Wisłą, a także rosnące wśród polskiej młodzieży zainteresowanie Portugalią i jej kulturą.