Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

"Pamiętaj z nami" - wyjątkowa akcja edukacyjna

Stratom wojennym poświęcona będzie tegoroczna, ósma edycja akcji "Pamiętaj z nami", organizowana w Krakowie. Od piątku do niedzieli Muzeum Krakowa zaprasza na wykłady, spacery edukacyjne i oprowadzania po wystawach.

Wikipedia

Wydarzeniu towarzyszyć będzie organizowana wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwesta na rzecz ofiar wojny w Jemenie.

"W tym roku chcemy przypomnieć o stratach, jakie podczas II wojny światowej poniosła Polska i Kraków. Interesują nas zarówno straty materialne, a zwłaszcza to, co stało się w konsekwencji okupacji ze społeczeństwem: utrata wieloetniczności i wielokulturowości oraz zmiana struktury społecznej”

- mówiła Beata Łabno z Muzeum Krakowa, koordynator wydarzenia.

Tegoroczną edycję "Pamiętaj z nami" rozpocznie w piątek 7 maja konferencja online, podczas której zaplanowano dyskusję o stratach wojennych i skutkach psychospołecznych po 1945 roku z udziałem: specjalizującej się w historii polsko-żydowskiej i Holokauście w Polsce prof. Joanny Beaty Michlic z University College of London i historyków: prof. Jerzego Kochanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jacka Chrobaczyńskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego. Dyskusję poprowadzi dr Marta Duch-Dyngosz.

Zaplanowano także opowieść Moniki Kuhnke o zabytkach odzyskanych przez Polskę po 1989 roku i wprowadzenie do spaceru dźwiękowego po terenie dawnego getta, który rozpocznie się w piątek o g. 17.

"Próbujemy doświadczać przestrzeni miejskiej poprzez zmysł słuchu, a nie tylko wzroku. Odtworzenie pejzażu dźwiękowego miasta sprzed lat jest niemożliwe, trudno wyobrazić sobie nawet, jak mógł brzmieć Kraków 70 lat temu. Będziemy oprowadzać uczestników wzdłuż granic dawnego getta i opowiadając o nim i jego mieszkańcach, próbować wyobrazić sobie, co można było usłyszeć w konkretnych miejscach"

– mówił Marcin Barski, który wspólnie z Marcinem Dymiterem przygotował spacer.

W sobotę w ramach "Pamiętaj z nami" odbędą się m.in. rowerowy spacer edukacyjny połączony ze spotkaniem z Januszem Basterem, synem Józefa Bastera ps. Rak, szefa łączności krakowskiego Kedywu AK, uczestnika zamachów m.in. na Friedricha Krügera i Wilhelma Koppego, spacer edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku po terenie byłego obozu Plaszow oraz kuratorskie oprowadzania po wystawach dostępnych w trzech muzealnych oddziałach: Fabryce Schindlera, Aptece pod Orłem i przy ul. Pomorskiej. W niedzielę organizatorzy zapraszają na spacery edukacyjne po terenie dawnego getta oraz na spotkanie w Fabryce Schindlera z krakowianami, świadkami historii: Janem Jasickim i Januszem Tomaszewskim. Spotkaniu temu będzie towarzyszyć pokaz filmu dokumentalnego "Ocalić pamięć", który opowiada o wojennych losach krakowskich dzieci.

Ze względu na pandemię nie będzie – jak w poprzednich latach - Biegu "Pamiętaj z nami", w którym co roku uczestniczyło ponad 1 tys. osób.

"Pamiętaj z nami" odbywa się pod honorowym patronatem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i marszałka województwa Witolda Kozłowskiego.

Muzeum Krakowa razem z Polską Akcją Humanitarną będzie kwestować do puszek na rzecz ofiar wojny w Jemenie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc ludziom, którzy od sześciu lat żyją w kraju ogarniętym wojną. Szacuje się, że pomocy humanitarnej potrzebuje aż 22 z 29 milionów Jemeńczyków.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Krakowa, we współpracy z Muzeum KL Plaszow. Część wydarzeń jest bezpłatna, na spacery trzeba wcześniej kupić bilet za 10 zł, a na oprowadzania po wystawach za 14 zł.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Małopolskie

Dominika Pazdyka