Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Obrady KRS zakończył festiwal podziękowań. Sędziowie dostali "dobre rady" od kolegów po fachu

Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała dziś do sędziów, by w swojej pracy dbali o utrzymanie zasady trójpodziału władzy i odrębności sądów. Jednym z warunków niezawisłości jest brak poczucia wdzięczności wobec osób powołujących na stanowisko sędziego - wskazała Rada. Sędzia Sławomir Pałka podkreślił, że Rada zaapelowała również do sędziów, by "każdy sędzia w swojej dalszej pracy i służbie dbał o utrzymanie zasady trójpodziału władzy, niezależności i odrębności sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej"

Obecna przewodnicząca KRS, Małgorzata Gersdorf oraz rzecznik KRS, Waldemar Żurek
Obecna przewodnicząca KRS, Małgorzata Gersdorf oraz rzecznik KRS, Waldemar Żurek
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Dziś odbyło się odbyło się nadzwyczajne posiedzenie plenarne KRS. Miało ono związek z upublicznieniem listy kandydatów do KRS. W zeszłym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 propozycji sędziów-kandydatów do Rady. Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która w styczniu weszła w życie wprowadzono wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk z listy, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów z listy 18 zgłoszeń; termin upłynął w czwartek. Kluby PiS i Kukiz’15 wskazały swoich kandydatów do KRS, pozostałe kluby nie skorzystały z prawa do wskazania kandydatów. W poniedziałek kandydaturami zajmie się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Główne zapisy nowelizacji obecna KRS konsekwentnie krytykuje. Wcześniej Rada apelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków Rady.

- Rada jeszcze raz podziękowała w uchwale obywatelom, którzy w tych czasach trudnych dla wymiaru sprawiedliwości, KRS i Sądu Najwyższego stanęli na wysokości zadania rozumiejąc, że niezależność sądów, niezawisłość sędziów, to nie jest żaden przywilej sędziów, żadne ich prawo, tylko prawo obywatelskie, które im gwarantuje dostęp do sądu

 - powiedział podczas sobotniej konferencji po posiedzeniu Rady członek KRS sędzia Sławomir Pałka.

W odczytanej przez niego uchwale dodano, że "prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw oraz wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia".

Sędzia Pałka zaznaczył, że Rada zaapelowała również do sędziów, by "każdy sędzia w swojej dalszej pracy i służbie dbał o utrzymanie zasady trójpodziału władzy, niezależności i odrębności sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej".

- KRS dziękuje więc wszystkim sędziom, którzy wierni złożonej przysiędze godnie dbają o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej, także wypowiadając się w granicach prawa w sferze publicznej

 - zaznaczono w odczytanej uchwale.

- Rada zauważa, że jednym z warunków niezawisłości wewnętrznej sędziego jest brak poczucia wdzięczności w stosunku do osób powołujących na stanowisko sędziego czy do pełnienia funkcji administracyjnej

 - dodano.

Z kolei rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek podziękował dziennikarzom i mediom za kilkuletnią współpracę. "Prawdopodobnie jest to nasza ostatnia konferencja w tym składzie i w tym miejscu" - dodał.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sławomir Pałka #Waldemar Żurek #Krajowa Rada Sądownictwa #KRS

redakcja