– Ustawa o IPN-ie, przynajmniej do wydania w jej sprawie decyzji przez TK, nie będzie działać – powiedział Stanisław Karczewski. Te słowa wywołały falę komentarzy. W rozmowie z portalem Niezalezna.pl marszałek tłumaczy, że nowelizacja będzie obowiązywać, ale nie należy podejmować w tej sprawie drastycznych działań.
Nadal trwa kryzys polsko-izraelski. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która spotkała się ze sprzeciwem środowisk żydowskich. Co prawda nowelizację podpisał już prezydent i przepisy wejdą w życie 1 marca, ale równocześnie zajmuje się nią Trybunał Konstytucyjny.
Nowelizacja ustawy o IPN przez jakiś czas, przynajmniej do wydania decyzji przez TK, nie będzie działać
– stwierdził na antenie TVN24 Stanisław Karczewski. Portal Niezalezna.pl zapytał marszałka, na jakiej podstawie prawnej uchwalone przez parlament przepisy, a następnie podpisane przez prezydenta, miałyby „nie działać”.
Ona będzie oczywiście obowiązywała. Jeśli chodzi o sformułowanie „polskie obozy śmierci”, to w tym wypadku zapisy ustawy, powinny być absolutnie wykorzystywane. Również nie można pozwolić, żeby mówiono, że Polskie Państwo Podziemne zabiło więcej Żydów niż Niemcy, bo to nieprawda. W obecnej sytuacji nie powinniśmy jednak podejmować drastycznych działań, które eskalowałyby konflikt polsko-izraelski. Musimy wyciszyć ten spór
– powiedział nam marszałek Karczewski.
Według niego, PiS było zaskoczone reakcją Izraela na zapisy nowelizacji, ze względy na brak sygnałów wskazujących na zastrzeżenia wobec wspomnianych przepisów albo brak intuicji.
Albo tego i tego. Ja nie miałem takiej wiedzy, by z tą ustawą był jakiś problem, a rozmawiam z różnymi środowiskami
– dodał polityk.
Więcej na ten temat w jutrzejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.