Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Krakowski Ogród Doświadczeń z nowymi atrakcjami

110 atrakcyjnych obiektów edukacyjnych, w tym 40 nowych czeka na zwiedzających w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który zainaugurował 14. sezon turystyczny. Wśród atrakcji są m.in. sześciometrowa rakieta oraz rower na linie.

https://www.mim.krakow.pl/

Jak poinformował dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój, na ponad sześciohektarowej powierzchni Ogrodu Doświadczeń przy al. Pokoju 68 zainstalowano łącznie 110 modeli, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Wykonano również nowe, bezpieczne nawierzchnie, postawiono namioty edukacyjne, a cały teren wyposażono w rozbudowaną sieć wodną i elektryczną, co ma usprawnić działania edukacyjne.

Nowością są atrakcje – wskazał dyrektor – zgrupowane w części nazwanej Zimowym Ogrodem Doświadczeń. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 8 mln zł, wkład miasta to ponad 4,3 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia powstały obiekty, które mają objaśniać zjawiska związane z zimą. Dwie z tych atrakcji: tor saneczkowy i curling znane są już z ubiegłego sezonu.

Pozostałe, takie jak na przykład model lawiny śnieżnej czy armatka śnieżna, zimą będą podstawą do organizacji warsztatów edukacyjnych. W ogrodzie pojawiły się również nowe urządzenia kojarzone z porą letnią. Część z nich została zgrupowana w trzech specjalnych strefach: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” i „Piaskowa planeta”.

Według przedstawicieli placówki, od tego sezonu oferta Ogrodu Doświadczeń została wzbogacona dużą liczbą modeli edukacyjnych dla najmłodszych. W części „Odlotowy plac zabaw” szczególną uwagę przyciąga rakieta o wysokości sześciu metrów, wyposażona w przyrządy nawigacyjne. Umiejscowione na niej zjeżdżalnie o różnych kształtach demonstrują własności brachistochrony – krzywej najszybszego spadku.

Nowe modele w ogrodzie są inspirowane urządzeniami i doświadczeniami, które dotychczas cieszyły się największą popularnością zwiedzających. Wśród nich są nowe odmiany huśtawek, pokazujące ciekawe własności fizyczne.

„Naukowa siłownia” to strefa, która pokazuje, jak można zyskać dodatkowe możliwości dzięki wykorzystaniu praw fizyki. „Piaskowa planeta” to strefa adresowana do przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Różnorodne doświadczenia, jakie można tam wykonywać bazują na piasku.

Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej - częścią którego jest Ogród Doświadczeń - prognozują, że szczególną uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie także magnetyczne wahadło chaotyczne, a hitem zmodernizowanego ogrodu stanie się rower na linie.

Wygospodarowano również ogródek warzywny ze szklarnią oraz kino sferyczne, w którym można obejrzeć pięć ciekawych filmów o tematyce przyrodniczej, w tym dwa w wersji 3D.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Małopolskie

Dominika Pazdyka