10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Kongres "Program dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość"

W Katowicach dzisiaj (2 października) rozpoczął się dwudniowy Kongres "Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość", w trakcie którego podsumowano jedyny w Polsce dedykowany program dla regionu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że program na pewno będzie kontynuowany. Pracodawcy regionu też nie mają wątpliwości, że na podniesieniu jakości życia na Śląsku zyskają i mieszkańcy, i oni sami. 

Kongres odbywa się w Muzeum Śląskim w Katowicach - nowoczesnej strefie kultury, która powstała na terenach pogórniczych.

Minister Kwieciński wskazał, że "Program dla Śląska" powstał jako odpowiedź na prośby Rady Dialogu Społecznego, w której działają m.in. Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" i Marek Zychla, prezes Śląskiego Związku Pracodawców "Lewiatan".

"Program dla Śląska" ma olbrzymie znaczenie, bo jego pozytywne skutki będą długo odczuwalne. Np. przemysł stalowy z różnych powodów traci na znaczeniu, więc modernizujemy go już teraz, by nie przespać szansy i nie stracić cennych miejsc pracy. Na Śląsku rozwijają się obecnie branże strategiczne np. motoryzacyjna, okołomedyczna, IT. Co cenne: współpraca rządu, samorządu i pracodawców, czy strony społecznej w trakcie realizacji Programu jest wzorowa

- mówi Marek Zychla.

Adam Gawęda, wiceminister energii podkreśla, że nowoczesny przemysł i innowacje nie mogą istnieć bez impulsu, którym jest węgiel koksowy, odgrywa bowiem ważną rolę w miksie energetycznym kraju na najbliższe 15-20 lat. Aby powstały fermy wiatrowe, czy fotowoltaiczne, czyli narzędzia produkcji energii odnawialnej, trzeba zużyć kilkaset ton stali i węgla. Przemysł ciężki jest na Śląsku modernizowany. Tylko w ostatnim czasie uruchomiono szyb w nowej kopalni "Bzie-Dębina", zmodernizowano elektrociepłownię przy kopalni "Zofiówka" i powstał ultranowoczesny system odzyskiwania wodoru z gazu ciepłowniczego w Radlinie.

Realizacja "Programu dla Śląska" to wiele ciężkiej pracy na poziomie rządowym, samorządowym i pracodawców i chcę im za to serdecznie podziękować. Zwłaszcza, że oznacza on namacalne, a nie tylko wyimaginowane, projekty poprawiające jakość życia

- podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. 

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, tłumaczy, że "Program dla Śląska" wymaga determinacji i otwarcia na współpracę. Minister Kwieciński właśnie tę otwartość ocenił najwyżej przypominając, że do ub.r. gdy śląski samorząd wojewódzki był zarządzany przez koalicję PO-PSL-SLD i Ruch Autonomii Śląska prowadzono politykę szukania dziury w całym.

Teraz współpraca samorządu województwa zaowocowała choćby przy przygotowaniu wartej 440 mln zł inwestycji kolejowej "Bronów - Cieszyn - Wisła Głębce, która uwzględniła wszystkie prośby mieszkańców. I kolejna rzecz. Odnawialne źródła energii. Dzięki temu, że pozyskano dodatkowe 80 mln zł na walkę ze smogiem - projekt obejmie aż 27 gmin, w tym Żywiec (jedno z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast). Podczas Kongresu podpisane zostały dwie ważne umowy na inwestycję w transport niskoemisyjny Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej i stworzenie nowej kompleksowej bazy terenów pogórniczych, niezbędnej w procesie ich rewitalizacji.

Jerzy Kwieciński zwraca uwagę, że programu nie udałoby się wprowadzić w życie, gdyby nie bezkompromisowość premiera Mateusza Morawieckiego i jego dbałość o wartości, których nauczył go jego ojciec śp. Kornel Morawiecki. O współpracy z Kornelem Morawieckim mówił też wybitny kardiochirurg prof. dr hab. Marian Zembala z Zabrza. Zebrani uczcili pamięć zmarłego 30 września br. Kornela Morawieckiego, ikonę opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, minutą ciszy.

 



Źródło: niezalezna.pl

Agnieszka Kołodziejczyk