Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Oto możliwy termin

"Organy wyborcze są przygotowane do wyborów parlamentarnych" - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Oficjalne wyniki - jak poinformowała - poznamy prawdopodobnie we wtorek, 15 października. Dzień wcześniej ma być znana informacja, które komitety przekroczyły próg wyboczy.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiega się 5114 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. Z kolei w wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów.

Pietrzak powiedziała, że zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do wyborów parlamentarnych.

"Wszystko realizujemy zgodnie z kalendarzem wyborczym"

- mówiła. Również informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych - jak mówiła - pozytywnie przeszedł testy i nie wykazał żadnych nieprawidłowości.

Pietrzak przekazała, że nie było też problemów z powołaniem składów obwodowych komisji wyborczych. Wręcz przeciwnie, jak mówiła szefowa KBW, był nadmiar chętnych do komisji. Zaznaczyła przy tym, że wciąż odbywają się rotacje członków obwodowych komisji wyborczych.

Oficjalne wyniki wyborów z podziałem na mandaty pomiędzy partie - jak poinformowała szefowa KBW - poznamy prawdopodobnie we wtorek. Pietrzak nie wykluczyła przy tym, że może to nastąpić także wcześniej. W poniedziałek - jak przekazała - ma być znana informacja, które komitety przekroczyły próg wyboczy. By znaleźć się w Sejmie, komitet wyborczy musi otrzymać co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju, dla koalicji obowiązuje próg 8 proc. głosów.

"Na pewno wyniki wyborów parlamentarnych poznamy później, niż było to w wyborach do Parlamentu Europejskiego (wówczas PKW podała oficjalne wyniki wyborów w powyborczy poniedziałek po godz. 14), ponieważ mamy dwie elekcje, w związku z czym komisje mają do wykonania dużo więcej czynności, niż w majowych eurowyborach. Będziemy starać się podać wyniki jak najszybciej, ale wszystko zależy od ludzi"

- mówiła Pietrzak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego zachęcała też do pójścia do urn.

"Wybory to święto demokracji, każdy w tym święcie powinien uczestniczyć. To jedno z naszych podstawowych praw obywatelskich, ale moim zdaniem jest to też obowiązek"

- mówiła.

Wyborcy mogą sprawdzić, w którym lokalu wyborczym mogą oddać głos, m.in. przez wyszukiwarkę na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy lub w obwieszczeniu.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego przypomniała wyborcom o konieczności okazania przed oddaniem głosu dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, np. dowodu osobistego. Zaznaczyła zarazem, że może być to także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, legitymacja studencka czy prawo jazdy.

Pietrzak wskazywała, że w lokalu wyborczym wyborca otrzyma dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedna w wyborach do Sejmu, druga w wyborach do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

Aby oddać ważny głos - mówiła szefowa KBW - należy wpisać znak X w jednej kratce na jednej karcie. Pietrzak apelowała przy tym o nierobienie dopisków i niezamazywanie kratek. Przed wrzuceniem karty do urny, karta powinna być złożona stroną zadrukowaną do środka.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godzinach od 7 do 21.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wybory parlamentarne

redakcja