Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Gliński o kontynuacji rządowego planu: "Zwiększymy nakłady na służbę zdrowia"

"Jeśli uzyskamy w wyborach mandat od społeczeństwa, to będziemy kontynuować plan zwiększania nakładów na ochronę zdrowia" - zapowiedział dziś wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odwiedzając Ośrodek Onkologii i Hematologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.

Piotr Gliński
Piotr Gliński
Jan Środa/Gazeta Polska

"Mamy plan i jego realizacja się zaczęła. Zmniejszyliśmy już kolejki na tomografię, rezonans, leczenie zaćmy, wszczepianie endoprotez. To był pilotaż, z tego co wiem z rozmów z ministrem Łukaszem Szumowskim, który dowiódł, że nielimitowane rozwiązania są dobre"

– mówił Gliński.

Wicepremier dodał, że jeśli jego partia uzyska w wyborach mandat od społeczeństwa, to będzie ten plan kontynuować.

W piątek po południu wicepremier złożył wizytę w jedynym w regionie łódzkim Ośrodku Onkologii i Hematologii w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, którym kieruje prof. Tadeusz Robak.

"Jako hematolog cieszę się, że rozpoczęto refundację leków dla chorych na szpiczaka mnogiego, który jest nowotworem układu krwiotwórczego dewastującym człowieka. Przez całe lata nie było dobrych leków, ale się pojawiły i u nas są podawane od kilku miesięcy, co jest bardzo dobrą wiadomością"

– podkreślił prof. Robak.

Z kolei Gliński zauważył, że nakłady na ochronę zdrowia rosną, ponieważ państwo jest efektywne i słucha postulatów lekarzy oraz środowisk pacjentów, które informują o swoich problemach. Potwierdziła to rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka, reprezentująca na spotkaniu środowisko pacjentów.

"Rzeczywiście nasze postulaty – zwłaszcza w okresie hematoonkologii – są realizowane. Na ostatnich listach postulowaliśmy pięć leków, weszły cztery. Walczymy jeszcze o jeden bardzo ważny lek"

– zaznaczyła.

Podkreśliła, że organizacje pacjentów działają wspólnie z towarzystwami naukowymi, lekarzami i ministrem odpowiedzialnym za politykę lekową.

"Taki model najbardziej się sprawdza, a państwa prosimy o mądre decyzje"

– zwróciła się do wicepremiera.

Prof. Robak, który zaznaczył, że chce rozmawiać także o bolączkach systemu, jako jeden z największych problemów w ochronie zdrowia wskazał biurokrację.

"To coś, co zabija polską medycynę. Jestem praktykującym lekarzem i 80 proc. czasu poświęcam na patrzenie w komputer"

– podkreślił.

Jak dodał, sytuacji nie rozwiązuje możliwość zatrudniania asystentów medycznych, ponieważ w placówkach brakuje pieniędzy na ich zatrudnianie.

"O 30 mld zł zwiększyliśmy nakłady na służbę zdrowia w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat. Takiej rewolucji jeszcze nie było. Idziemy dalej w tym kierunku. W 2024 będzie 160 mld zł – to nasz plan, który mają też nasi konkurenci medyczni. Ale my jesteśmy znani z tego, że jesteśmy skuteczni"

– wyjaśnił Gliński.

Dyrektor szpitala im. Kopernika Andrzej Kasprzyk przypomniał, że czas oczekiwania na zabieg wszczepienia endoprotezy skrócił się w Łodzi z kilku lat do 5-6 miesięcy.

"Poprawa jest zdecydowana"

- zaznaczył.

Wicepremier zwiedził część diagnostyczną Ośrodka Onkologii i Hematologii, w tym Pododdział Chemioterapii Jednego Dnia zaprojektowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Szpital regularnie współpracuje z tą uczelnią, organizując m.in. coroczny Bra Day – cykl wydarzeń artystycznych promujących profilaktykę raka piersi.

Na zakończenie Gliński spotkał się z lekarzami i pacjentami, m.in. z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Spotkanie odbyło się bez udziału mediów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Gliński

redakcja