- Jesteśmy przekonani, że Lewica, która 18 lat temu wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, nie może się dzisiaj od tej UE odwracać ze względu na krótkoterminowe interesy polityczne - mówił w Krakowie poseł Lewicy Maciej Gdula.
Jak powiedział, posłowie Lewicy zagłosują za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy pod warunkiem, że jego ostateczna wersja zostanie oficjalnie przedstawiona Komisji Europejskiej.
Posłanka Daria Gosek-Popiołek przypomniała, że przedstawiciele Lewicy w rozmowach z rządem i klubem PiS dotyczących Funduszu Odbudowy i KPO postulowali, m.in. aby weprzeć najbardziej poszkodowane w wyniku pandemii branże takie jak gastronomia i turystyka, żeby 850 ml euro z Funduszu Odbudowy przeznaczyć na wsparcie szpitali powiatowych i wybudować 75 tys. mieszkań na wynajem. Lewica chce także, aby wydawanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy nadzorował Komitet Monitorujący złożony z przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców, samorządów i rządu.
"Jeśli tylko Krajowy Plan Odbudowy w tym wynegocjowanym przez nas kształcie trafi oficjalnie do Komisji Europejskiej, my będziemy głosować za i trzymać się naszych ustaleń"
– zapowiedział Gdula.
Posłowie Lewicy zastrzegli, że jeżeli plan ten nie zostanie oficjalnie wysłany Komisji, to będą oni wnioskować o przełożenie posiedzenia Sejmu. Mówił o tym w piątek także lider Wiosny Robert Biedroń.
W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Aby uruchomić wypłatę środków z FO, kraje członkowskie muszą ratyfikować grudniową decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Z kolei podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.