Premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro ogłosiła utworzenie komisji weryfikacyjnej, która zajmie się wszystkimi nieprawidłowościami związanymi z aferą reprywatyzacyjną. Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl przedstawiamy szczegółowe założenia Komisji. Wiadomo już, że będzie ona miała wyjątkowe uprawnienia, a przed jej obliczem będzie się musiał stawić bezwzględnie każdy wezwany.
Premier Beata Szydło informując o powołaniu komisji weryfikacyjnej podkreśliła, że państwo nie może dłużej tolerować patologii.
- Każdego dnia wychodzą na jaw nowe fakty ws. reprywatyzacji. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach. Sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji. Postanowiliśmy powołać narzędzie, które pozwoli wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości. Powołujemy komisję weryfikacyjną. Ta komisja ma za zadanie wyjaśnić te bulwersujące fakty i dać ludziom sprawiedliwość. Nadszedł czas, by w Polsce inaczej toczyły się sprawy publiczne. Państwo nie może tolerować patologii. Politycy muszą ponosić odpowiedzialność na każdym etapie swojej pracy. Komisja ma wyjaśnić fakty związane z reprywatyzacją i pomóc skrzywdzonym w dochodzeniu ich praw – mówiła premier Beata Szydło.
Portal niezalezna.pl dotarł do szczegółowych założeń Komisji Weryfikacyjnej:
Zgodnie z projektem Komisja Weryfikacyjna zajmie się usunięciem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Będzie ona złożona z przewodniczącego, powoływanego przez Ministra Sprawiedliwości, oraz ośmiu członków wyłonionych przez Sejm.
W skład Komisji Weryfikacyjnej będą mogły wchodzić wyłącznie osoby dające rękojmię należytego podejmowania decyzji w sprawach nieprawidłowości reprywatyzacyjnych, posiadające obywatelstwo polskie i pełną zdolność do czynności prawnych, korzystające z pełni praw publicznych, niekarane za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione umyślnie.
- Muszą mieć wyższe wykształcenie prawnicze lub niezbędną wiedzę w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami i racjonalnego wykorzystywania zasobów majątku państwowego. Niezbędnym warunkiem jest też nieposzlakowana opinia. Przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej będzie sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – informuje resort sprawiedliwości.
Ponadto Komisja Weryfikacyjna będzie miała za zadanie przeprowadzenie postępowania sprawdzające zmierzającego do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania weryfikacyjnego. Postanowienie o wszczęciu postępowania weryfikacyjnego Komisja Weryfikacyjna wyda w przypadku stwierdzenia, że istnieje uzasadnione podejrzenie co do wydania decyzji reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości warszawskiej z naruszeniem prawa.
CZYTAJ WIĘCEJ: HGW zostanie przesłuchana. Takie uprawnienia będzie miała Komisja Weryfikacyjna
Źródło: premier.gov.pl,niezalezna.pl,ms.gov.pl
#Ministerstwo Sprawiedliwości #Zbigniew Ziobro #komisja weryfikacyjna #Platforma Obywatelska #PO #reprywatyzacja #CBA #Hanna Gronkiewicz-Waltz #Warszawa #HGW
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz