Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Pięć lat po Smoleńsku. NASZA RELACJA z uroczystości ku czci ofiar tragedii

Przed pięcioma laty w Smoleńsku doszło do największej tragedii w historii powojennej Polski. O godz.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Przed pięcioma laty w Smoleńsku doszło do największej tragedii w historii powojennej Polski. O godz. 8:41 śmierć ponieśli prezydent RP z małżonką, szefowie NBP i IPN, parlamentarzyści oraz elita polskiej generalicji. Do dziś nie wyjaśniono przyczyn tzw. katastrofy Tu-154. Dziś w całej Polsce odbywają się obchody tej tragedii - zarówno te niezależne, jak i oficjalne.
 

Program stołecznych obchodów 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej
 


21:53
Po Apelu Jasnogórskim i wspólnym odśpiewaniu „Boże coś Polskę” na Krakowskim Przedmieściu zakończyły się piątkowe obchody piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

21:37
Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego Klubu Gazety Polskie,j odczytuje apel. – Nie zapomnieliśmy Waszej służby dla Ojczyzny. Nie zapomnieliśmy Waszej gotowości do pracy i ofiar. Nie zapomnieliśmy Waszej Śmierci – mówiła Czerwińska. CAŁE WYSTĄPIENIE: Anita Czerwińska: Nie zapomnieliśmy Waszej Śmierci!


fot. livestream.com

21:29
Po Jarosławie Kaczyńskim głos zabrała Dorota Skrzypek. – Pan Jarosław Kaczyński właściwie mnie uprzedził i powiedział wszystko za mnie, on jest jednym z nas. Dziękuje dzisiaj każdemu, kto wspierał nas, pomagał nam, wspierał modlitwą – mówiła. 

21:20
Jeżeli wielu Polaków wie dzisiaj, kim był Lech Kaczyński, kim byli jego współpracownicy, to dlatego, że pięć lat temu tu, w tym miejscu, zrodził się wielki ruch, który nie pozwolił na kłamstwo – mówił Jarosław Kaczyński. – Pięć lat po tamtej tragedii przyszło mi podziękować tym, którzy ten ruch tworzyli – dodawał. - Jak zawsze w trudnych chwilach Polski możemy liczyć na Kościół. Dziękuję arcybiskupom Gądeckiemu i Jędraszewskiemu, biskupowi Dydyczowi i wszystkim duchownym. Dziękuję kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za decyzję o pochowaniu Pary Prezydenckiej na Wawelu – podkreślił. CAŁE WYSTĄPIENIE: Jarosław Kaczyński: Przed pięciu laty zrodził się wielki ruch, który nie pozwolił zapomnieć


fot. livestream.com

21:10
Rozpoczęło się kolejne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.


20:59
Marsz Pamięci dociera pod Pałac Prezydencki. Słychać okrzyki "Tu jest Polska!" oraz "cześć i chwała bohaterom!".




20:43
Wyruszył Marsz Pamięci, w którym uczestniczą tysiące ludzi z całej Polski. Na czele marszu – jak zwykle – niesiona jest długa biało-czerwona flaga oraz transparent „Smoleńsk pamiętamy”. Uczestnicy pochodu zmierzają przed Pałac Prezydencki. 



20:27
Po zakończonej mszy przed archikatedrą formuje się Marsz Pamięci, który przejdzie na Krakowskie Przedmieście pod Pałac Prezydencki. 

20:10



19:45
Od tamtego momentu mija pięć lat. To nie tylko pokazuje, jak szybko czas ucieka, ale to pokazuje, jak rany się goją trudno. Jak wiele jest spraw niewyjaśnionych i do rozwiązania. Będziemy się modlić za naszą ojczyznę – Polskę, która w osobach tych 96 wybitnych Polaków straciła tak wiele. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zapełnienie tej pustki będzie trwało wiele lat – mówił w czasie homilii kardynał Kazimierz Nycz.

Módlmy się za wszystkie 96 ofiar, z prezydentem Kaczyńskim na czele, którzy zginęli pięć lat temu pod Smoleńskiem. Módlmy się o to, by przezwyciężać wszystkie trudności i być razem – mówił kard. Nycz. Po jego słowach zgromadzeni – zarówno w archikatedrze, jak i słuchający mszy na Placu Zamkowym – głośno powtarzali: "Chcemy prawdy". CZYTAJ WIĘCEJ: Msza święta za ofiary Smoleńska. „Chcemy prawdy!” – skandowali wierni po homilii

19:00
W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczyna się msza święta w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. 

17:58
Przemawiający ze sceny redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz zaprosił zgromadzonych na 13 kwietnia przed Pałac Prezydencki, aby po raz kolejny oddać hołd śp. prezydentowej Marii Kaczyńskiej. – Kiedy składaliśmy kwiaty, obcokrajowcy pytali mnie, co to za piękny obyczaj – wspominał naczelny „GP”.


fot. Krzysztof Sitkowski

Razem z Tomaszem Sakiewiczem wystąpiła Maria Dłużewska, autorka filmu „Dama” o śp. Marii Kaczyńskiej. – Pracowaliśmy nad filmem rok i bardzo ciężko jest mi się z tą postacią rozstawać, oddając państwu ten film. Brakuje mi tak szlachetnych ludzi jak Maria Kaczyńska. To straszne, że zginęła prawdopodobnie z rąk tych samych ludzi, którzy zamordowali jej bliskich w Katyniu. 10 kwietnia jechała oddać hołd dwóm Mackiewiczom członkom swojej rodziny, których zamordowano w Katyniu – mówiła Dłużewska. 

17:30
Na Krakowskim Przedmieściu przemawiał Jarosław Kaczyński. – Pięć lat temu doszło do największej tragedii w powojennej Polsce. Zginęło 96 polskich obywateli, z pierwszym obywatelem i jego małżonką – mówił podczas swojego wystąpienia. – Polskie państwo nie zdało egzaminu na poziomie elementarnym, zaatakowało wspólnotę zogniskowaną wokół tragedii. Po katastrofie polskie państwo zaatakowało polskie społeczeństwo zintegrowane wokół tragedii. Ruszył przemysł pogardy – podkreślał brat śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Nie odbył się jeszcze pogrzeb prezydenta i jego małżonki, a już atakowano krzyż, doszło do aktów profanacji. Po katastrofie doszło do eksplozji nienawiści do polskich tradycji katolickiej i wolnościowej, których bronił Lech Kaczyński – przypominał. – Prawda musi się znaleźć w dokumentach państwowych, książkach, radiu, telewizji, internecie, podręcznikach. Wszędzie. My musimy dać świadectwo, że wyciągnęliśmy wnioski i jesteśmy silniejszymi gospodarzami we własnym, polskim, bezpiecznym domu – podkreślał Jarosław Kaczyński. Tu całe wystąpienie: Jarosław Kaczyński: Trzeba odnowić polskie państwo. Zwyciężymy i Polska będzie Polską


fot. Magdalena Piejko

16:54
Nie chcą naszej historii. To jest nasza Warszawa, nie będą nam mówić, co możemy sobie postawić, musimy postawić pomnik Bitwy Warszawskiej i przywrócić historię w liceum. Rządza nami ludzie, którym się nasza Polska nie podoba – podkreślał oklaskiwany Jan Pietrzak.

16:48
Na scenie przed Pałacem Prezydenckim trwa recital Jana Pietrzaka. 


fot. Krzysztof Sitkowski

16:25
Marsz Stowarzyszenia Solidarni 2010 z portretami 96 ofiar tragedii smoleńskiej dotarł na Krakowskie Przedmieście. Kliknij i zobacz: ​IV Marsz z Portretami. FOTORELACJA

Zobacz wideo:


16:05
– Jeżeli w Smoleńsku doszłoby do normalna katastrofy, to śledztwo i wszystkie działania później miałyby inny charakter. Nie trzeba być geniuszem, żeby odkryć, że to przebiega jak przebiega, ponieważ wydarzyło się tam coś celowego i umyślnego. Upokorzenia, trudności, podział, pułapki w które wpadają prokuratorzy i politycy – to wszystko naturalna konsekwencja – mówiła dla Telewizji Republika dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

15:41 Z minuty na minutę przybywa ludzi na Krakowskim Przedmieściu. "Ludzi pod Pałacem znacznie więcej, niż rok temu o tej godzinie i stale nadchodzą nowi" - relacjonuje Paweł Rybicki. 



15:15
Rozpoczął się marsz Solidarnych 2010 z portretami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Członkowie stowarzyszenia wyruszyli z Placu Trzech Krzyży i idą w kierunku Pałacu Prezydenckiego.

15:00
Wracamy w naszej relacji na Krakowskie Przedmieście. Coraz więcej ludzi zbiera się w okolicach Pałacu Prezydenckiego. - 10 kwietnia remontowaliśmy z synem jego mieszkanie, kiedy usłyszałem w radiu co się stało, struchlałem, nie mogliśmy się skupić na niczym innym. Kiedy już po 15 minutach pojawiły się wiadomości o tym, że to wina pilotów to już wiedziałem co się stało. Z tej wypowiedzi poznałem, że to był mord, morderstwo z premedytacją - mówił Pan Henryk z Wyszkowa.


(foto: Magdalena Piejko)

14:58
Przeczytaj podsumowanie specjalnego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy w Smoleńsku: "Usunięto tych, którzy bronili Polski i Europy". Specjalne posiedzenie zespołu smoleńskiego

14:57
Wszelkie działania na terytorium RP się wyczerpały. Prokuratura pokazała nie tylko, że nie jest zdolna do badania sprawy, ale także, że uczestniczy w niebezpiecznej grze – mówiła w czasie posiedzenia zespołu Małgorzata Wassermann. 

14:27
Mecenas Piotr Pszczółkowski przypomniał, w jaki sposób zatuszowano sprawę obecności śladów materiałów wybuchowych na wraku tupolewa. Ekspertyzy laboratoryjne, którymi próbowano zakwestionować pozytywne wyniki na obecność takich substancji podczas badania w Smoleńsku, były błędne metodologicznie - tłumaczył Pszczółkowski, powołując się m.in. na badania prof. Krystyny Kamieńskiej-Treli, zmarłej niedawno specjalistki z Instytutu Chemii Organicznej PAN.

13:58
Podczas posiedzenia przypomniano notatkę Federalnej Służby Wywiadowczej (Bundesnachrichtendienst), którą ujawnił niemiecki dziennikarz śledczy Jürgen Roth. Jej treść jest jednoznaczna – 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu, który przeprowadziła Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji. - My nie rozstrzygamy tej kwestii. Informacje te nie zostały jeszcze przez nas zweryfikowane. Przywołujemy tylko tezy znanego niemieckiego dziennikarza - stwierdził Macierewicz. (CZYTAJ WIĘCEJ)



13:51
Bartłomiej Misiewicz przywołuje apel o międzynarodową komisję. - Pod apelem podpisało się około 500 tysięcy Polaków - powiedział Macierewicz. Reakcją władz były słowa Bronisława Komorowskiego wypowiedziane 10 październik 2010 roku. - Przecież jest śledztwo polskie, rosyjskie i międzynarodowe MAK - powiedział w Radiu Zet.

13:42
Podczas posiedzenia zespołu pokazano wideo przedstawiające spotkanie ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz i przedstawicieli rządu Rosji. 13 kwietnia 2010 r. w Moskwie odbyło się międzyrządowe spotkaniu polsko-rosyjskie, na którym przedstawiono wniosek krajów UE i "innych państw europejskich" oferujących pomoc w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Projekt ten, przy całkowicie biernej postawę przedstawicieli rządu Donalda Tuska, nie został rozpatrzony. (CZYTAJ WIĘCEJ)

13:36
- Kwestia międzynarodowego śledztwa jest sprawą kluczową - powiedział poseł PiS Krzysztof Szczerski. - W Radzie Europy będzie wysłuchanie publiczne dotyczące katastrofy smoleńskiej. Ale ile można by więcej zrobić gdyby działania wsparte były przez rząd - powiedział polityk.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE NA ŻYWO



13:25
Zabrała głos wdowa po prezesie NBP. - My rodziny apelujemy o powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Prosimy zespół parlamentarny o intensyfikacje działań na rzecz umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego, szczególnie na forum Parlamentu Europejskiego - powiedziała Dorota Skrzypek.


(foto: Marcin Pegaz)

13:18
- Kto w tym kraju stanie w obronie polskich oficerów? Od pięciu lat nie znajduje odpowiedzi na to pytanie. Jak oskarżano mojego męża i prezydenta o spowodowanie katastrofy wielu polityków przekonywano nas, że należy zaufać Rosji Putina. Teraz czar prysł. Polityka Tuska o potrzebie resetu z Rosją była niewypałem - powiedział Ewa Błasika wdowa po Dowódcy Sił Powietrznych.

13:12
- Mija 5 lat od śmierci polskiej elity. Bez prawdy o Smoleńsku, w życie społeczne i polityczne wkracza zamęt i chaos. My potrzebujemy siły całego narodu. Ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem byli przedmurzem cywilizacji Zachodniej chroniącej nas przed rosyjskim imperializmem - powiedział Antoni Macierewicz. 

13:04
Od minuty ciszy rozpoczęło się posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.



12:40
O 5. rocznicy tragedii smoleńskiej pamiętał były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Na Facebooku napisał: "Dziś mija 5. rocznica tragicznej śmierci prezydenta Kaczyńskiego, jego żony Marii i wielu innych polskich przyjaciół. Lech Kaczyński był jedną z najodważniejszych osób, jakie znałem, być może ostatnim romantykiem światowej polityki. Był prawdziwym przyjacielem, który nigdy nie zostanie zapomniany przez mój naród. Zawsze będziemy wdzięczni mu za to, że walczył o wolność Gruzji".




12:34
Już niedługo rozpocznie się specjalne posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. W raporcie mają znaleźć się potwierdzenia tez o wybuchach na pokładzie tupolewa

12:04

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwa Anioł Pański. - Trwając w Oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, łączą się z tymi, którzy modlą sie z nami przed telewizorami oraz z papieżem Franciszkiem odmówmy różaniec za tych, którzy polegli w Smoleńsku - powiedział ks. Jerzy Gajda.

11:53
Para prezydencka Komorowskich nie mogła przetrwać tak ważnego dnia bez wpadki. Internauta Matez zauważył, że na przekazie TVN24 widać, jak Pierwsza Dama... śpi podczas mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej:




11:49
Prezydent Ukrainy oddał hołd zmarłym 10 kwietnia 2010 roku.



11:33
"Nigdy nie zapomnimy". Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė łączy się z Polakami: "Nasze myśli są ze wszystkimi Polakami".



11:28
Polska delegacja rządowa oddała na terenie lotniska w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy Tu-154.

11:25
Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobie śp. Przemysława Gosiewskiego.



11:13
"Bolek" znów służy. "Jestem przekonany, że mają [nagraną rozmowę braci Kaczyńskich], tylko im się to jeszcze nie opłaca [upublicznić rozmowę] (…). To będzie bomba atomowa i ona załatwi wszystko" - mówił dziś Lech Wałęsa w TOK FM.

11:04

Jarosław Kaczyński z delegacją Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty na Powązkach przy pomniku ofiar katastrofy w Smoleńsku.



11:00
Internauci wspominają dzień katastrofy. Zamieszczają zdjęcia z tego dnia.

Kraków, 10 kwietnia 2010, plac o.Studzińskiego, wieczorem.


(Fot. Twitter.com/JanushOpi)


(Fot. Twitter.com/JanushOpi)

10:36
"Gazeta Wyborcza" zaliczyła dziś w poczet "smoleńskich oszołomów" Jurgena Rotha. O poziomie recenzji książki niemieckiego dziennikarza świadczy już nagłówek tekstu w "GW": Książka "Tajne akta S." autorstwa dziennikarza śledczego Jürgena Rotha, która właśnie ukazała się w Niemczech (w Polsce będzie dostępna w maju), błąd ma już na okładce. Brakuje na niej nazwiska Antoniego Macierewicza, bo to on w zasadzie ją napisał.

10:23
W Krakowie na grobie pary prezydenckiej na Wawelu kwiaty złożyli Andrzej Duda, Marta Kaczyńska i małopolscy parlamentarzyści PiS.



(Fot. Twitter.com/Ark_Lewandowski)


(Fot. Twitter.com/Ark_Lewandowski)

10:05
Zdjęcia naszych fotoreporterów:


(Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska)


(Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska)


(Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska)


(Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska)


(Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska)


(Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska)

9:50
Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobie śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. 


(Fot. Twitter, Joachim Brudziński)

9:44
W Szczecinie oddano hołd ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. 


(Fot. Twitter, Marek Duklanowski, radny PiS ze Szczecina)


(Fot. Twitter, Marek Duklanowski, radny PiS ze Szczecina​)

9:33
Czołowy hipokryta III RP w akcji. Najpierw Bronisław Komorowski nazwał pomysł międzynarodowej komisji ws. Smoleńska za zdecydowanie "niestosowny", zaraz potem złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP.

9:31

Ambasador USA Steven Mull złożył wieniec przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach


fot. US Embassy Warsaw

9:11
Polecamy niezwykle ciekawą rozmowę Doroty Kani z Małgorzatą Wassermann. TYLKO U NAS:




9:04
Przed Pałacem Prezydenckim trwa modlitwa za dusze tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Politycy PiS złożyli kwiaty przed Pałacem Prezydenckim, zapalili też znicze


fot. pis.org.pl

9:00
Co Bronisław Komorowski sądzi o międzynarodowej komisji ws. Smoleńska? Prezydent mówił dziś o tym w Polskim Radiu, nazywając ów pomysł "zdecydowanie przedwczesnym" i "niestosownym"

8:58

Trwa Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Prezes PiS wraz z parlamentarzystami oddaje hołd ofiarom 10 kwietnia 2010 r.:


fot. pis.org.pl

8:57
Jak wyglądało dziś Krakowskie Przedmieście o godz. 8:41? Zdjęcie na Twitterze zamieścił Maciej Wąsik, były wiceszef CBA:



8:55
Na rocznicowe obchody do Smoleńska i Katynia wybiera się oficjalna polska delegacja, w której składzie jest m.in. Jacek Cichocki, szef kancelarii premiera, i minister kultury Małgorzata Omilanowska. Delegacja wylądowała już w Witebsku 

8:54
Kraków: Marta Kaczyńska oddała na Wawelu hołd rodzicom 

8:53

Na Krakowskim Przedmieściu jest już potężna polska flaga:


fot. Paweł Szefernaker

8:48
W kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwa poranna msza św. w intencji ofiar katastrofy:



fot. Piotr Pyzik

8:41
Równo pięć lat temu stracili życie... Zdjęcia naszych fotoreporterów wykonane w Polsce niedługo po tragedii

8:38

Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskim, w wywiadzie dla NaTemat.pl: "Katastrofę smoleńską musi zbadać międzynarodowa komisja. Nie tylko bez Rosjan, ale i bez Polaków"

8:36
Według Bronisława Komorowskiego pomnik smoleński na rogu ul. Trębackiej i Focha to "godne miejsce".

8:33
A na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim zbierają się już ludzie:




fot. pis.org.pl

8:32
Anita Gargas w programie "Polityka przy kawie" (TVP 1): "Ktoś dba, by w sprawie katastrofy nie było zgody [...] Państwo wbrew temu, co mówił Bronisław Komorowski, nie zdało egzaminu.

8:26
A na cmentarzu wojskowym na Powązkach rozpoczęły się oficjalne uroczystości ze znanymi kłamcami smoleńskimi w roli głównej: Ewą Kopacz i Bronisławem Komorowskim. Są też bliscy ofiar katastrofy, m.in. Ewa Błasik.

8:25

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", o pięciu latach po Smoleńsku.

8:19
Wstrząsające słowa Małgorzaty Wassermann w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Córka polityka PiS wspomina wizytę w Moskwie w kwietniu 2010 r.: "Za stołem siedziało 2 prokuratorów. Jeden z nich palił papierosa i puszczał mi dym prosto w twarz" 

8:17
Prezes IPN Łukasz Kamiński w radiowej "Trójce": "Nie wiem, czy Smoleńsk nie będzie takim elementem historii, który będzie przez wiele lat dzielił Polaków". Kamiński dodaje, że pomnik smoleński jest potrzebny i powinien powstać

8:12
Paweł Kowal zdradza w RMF FM: "Putin chciał, żeby pożegnanie pary prezydenckiej odbyło się w Moskwie. Uważałem to za niestosowne"

8:01
W Warszawie w kościele seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) rozpoczęła się msza św. w intencji ofiar katastrofy.

8:00

Wyjątkowy popis hipokryzji. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który jako szef MSZ wspierał propagandowo Rosjan w sprawie katastrofy smoleńskiej, uczcił wraz z wicemarszałkami izby niższej parlamentarzystów, którzy zginęli w Smoleńsku

7:50
Ofiary upamiętnił szef MON Tomasz Siemioniak. Minister złożył kwiaty przed tablicą ku czci ofiar ulokowaną na gmachu resortu.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

wg,plk,mg,MP