10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

​Rak kwestią pecha?

Przyzwyczailiśmy się do osądu, że sami jesteśmy kowalami własnego losu, także w sprawach takich jak nasze zdrowie.

twitter.com/Independent
twitter.com/Independent
Przyzwyczailiśmy się do osądu, że sami jesteśmy kowalami własnego losu, także w sprawach takich jak nasze zdrowie. W dużej części jesteśmy przekonani, że chorzy, na przykład na raka, w zdecydowanej większości sami są sobie winni, choćby przez niezdrowy tryb życia czy używki. Tymczasem według szacunków amerykańskich naukowców zdecydowana większość zachorowań na raka nie pochodzi od takich czynników ryzyka, jak na przykład palenie, ale po prostu jest niezależna od nas. Mówiąc wprost chorzy po prostu mieli pecha.
 
Amerykański zespół naukowców dokładnie zbadał tę kwestię. Okazało się, że bardzo trudno wytłumaczyć dlaczego komórki jednego człowieka są bardziej narażone na raka niż innych ludzi. Opublikowane niedawno w czasopiśmie „Science” wyniki badań pokazują jednak bezsprzecznie, że dwie trzecie przypadków raka jest wywołanych przez czynniki losowe, czyli mutacje, które nie mają konkretnej przyczyny w zachowaniu pacjenta.
 
Naukowcy zastrzegają jednak, że jest to obserwacja ogólna i nie należy używać jej w przypadkach raka ewidentnie spowodowanego zachowaniem czy niezdrowym trybem życia. Podkreślają także, że istnieje coś takiego jak profilaktyka i zdrowy tryb życia, który w niektórych przypadkach zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Tak więc jeśli ktoś przeczyta, że rak jest spowodowany głównie czynnikami niezależnymi od nas i pomyśli, że wobec tego wolno mu jeść i pić wszystko i ile tylko da radę – bardzo się pomyli.
 
Naukowcy jednak podkreślają, że wszystkie przypadki raka zawierają w sobie współczynnik ryzyka. I do końca nie zależy od nas czy nasze DNA ulegnie mutacji prowadzącej do jego wystąpienia. Ich szacunki wykazały, że dwie trzecie rodzajów raka to po prostu czynniki losowe nie zależne od nas. Jednak pozostaje jeszcze jedna trzecia na którą mamy bezpośredni wpływ poprzez decyzje, które w swoim sposobie życia podejmujemy. Badacze przypominają przy tej okazji, że właśnie palenie papierosów powoduje występowanie jednej piątej wszystkich przypadków raka.
 
Jest także wiele innych czynników ryzyka jak choćby nadmierne spożywanie alkoholu, długie kąpiele słoneczne czy nadwaga. Ostatnio coraz częściej dodaje się także do tej listy skażone środowisko naturalne. Tak więc choć nie mamy 100 procentowego wpływu na nasze zdrowie to jednak naprawdę wiele jednak zależy także od nas.

 



Źródło: niezalezna.pl

Jacek Szpakowski