O liście osób zagrożonych, dewastacji życia publicznego, sportowym patriotyzmie i potrzebie gruntownej przebudowy państwa – z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiają Grzegorz Wierzchołowski i Samuel Pereira.
Ujawnił Pan, że istnieje lista osób zagrożonych, na której był m.in. gen. Sławomir Petelicki. Kto jeszcze tam się znajduje?
Są to ludzie z polityki, ekspolitycy oraz ludzie będący wokół polityki. Chodzi głównie o osoby, które posiadają bardzo szeroką wiedzę na temat wpływu służb oraz ich roli zarówno w czasach transformacji, po 1989 r., jak i obecnie. Gdy tylko ci ludzie zaczynają o tych działaniach opowiadać publicznie, ujawniać je, spotyka ich ostra reakcja ze strony tych, którzy są beneficjentami tych niejasnych powiązań i wpływów. Dla mnie i mojego środowiska politycznego patologie naszego życia publicznego nie są tajemnicą, choć jest to wiedza często dość ogólna. Jednak gdy tylko o tym mówimy, to od razu słyszymy, że to nieprawda. Natomiast jeśli mówią to ludzie będący od lat po tamtej stronie, często tkwiący bardzo głęboko w tych powiązaniach, to wtedy ich słowa są groźniejsze, bo trudniejsze do dezawuowania.
O jakie dokładnie informacje chodzi?
Dotyczące okresu założycielskiego III RP, faktów gospodarczych i politycznych. Wśród nich również informacje wskazujące na to, że we wszystkich partiach byli przedstawiciele służb specjalnych, a więc wszystkie w jakiejś mierze były manipulowane. Generał Petelicki miał olbrzymią wiedzę, jego nazwisko pojawiało się wśród tych „co za dużo mówią".
Skąd ten nagły wzrost liczby tajemniczych śmierci ludzi z polityki, wojska i służb?
Nie chcę rozstrzygać o okolicznościach śmierci gen. Petelickiego. Jednak ciężko nie widzieć w tych wydarzeniach wspólnego mianownika. Generał, twórca elitarnej jednostki GROM, człowiek o bez wątpienia twardym charakterze, strzela sobie w głowę w garażu, nie zostawia listu, a na nieszczęście monitoring tego momentu akurat nie uchwycił. To wszystko rodzi wiele pytań i wątpliwości.
Jak Pan ocenia reakcję głównych mediów, które natychmiast stwierdziły, że było to samobójstwo, atakując dziennikarzy stawiających w sprawie śmierci generała pytania?
To powtarzalny i w dużej mierze bezwarunkowy odruch środowiska, które broni istniejącego w Polsce status quo. Byłbym zdziwiony, gdyby po Smoleńsku ta grupa nie nazywała czarnego białym. Taka reakcja mediów to oczywiście także próba wyciszania pytań w niewygodnej dla władzy sytuacji, bo przecież gen. Petelicki w ostatnich latach krytycznie oceniał obóz rządzący. Po katastrofie smoleńskiej ujawnił sprawę słynnych SMS-ów z instrukcją dla polityków PO, krytykował kierownictwo MON-u i ministra Klicha.
(Całość wywiadu w niedzielę wieczorem na portalu niezalezna.pl)
Źródło:
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Grzegorz Wierzchołowski