Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Zmiany w rządzie po odejściu Porozumienia? Dworczyk: Nie wykluczam, ale nie mam wiedzy w tej kwestii

Porozumienie wyszło ze Zjednoczonej Prawicy. Jak ocenia Michał Dworczyk, nie wyklucza, że po odejściu tej partii dojdzie do jakichś zmian w rządzie. Zaznaczył, że nie ma "szczegółowej wiedzy w tej kwestii".

Rada Ministrów
Rada Ministrów
flickr.com/ Kancelaria Premiera/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

O to, czy możliwe są kolejne zmiany w rządzie, szef KPRM pytany był na antenie programu "Tłit" w Wp.pl.

"Ja tego nie wiem, dlatego że zawsze konstrukcja rządu jest decyzją polityczną"

- powiedział. Na uwagę, że w tej kwestii toczą się rozmowy, Dworczyk odparł: "Nie wykluczam, że w ramach rozmów - po odejściu Porozumienia, formacji reprezentowanej przez wicepremiera (Jarosława) Gowina - do jakichś zmian dojdzie". Podkreślił jednak, że nie ma "szczegółowej wiedzy w tej kwestii".

W rozmowie padło też pytanie, czym przekonano do powrotu do rządu wiceministrów związanych wcześniej z Porozumieniem.

"To są indywidualne decyzje polityków, których pan redaktor wymienił. Najlepiej z nimi rozmawiać o powodach podejmowanych decyzji"

- powiedział Dworczyk. "Nam zależy, żeby ze wszystkimi, którzy z jednej strony utożsamiają się z wartościami, na których budowana jest Zjednoczona Prawica, a z drugiej strony są kompetentni i profesjonalni, współpracować. Cieszę się, że minister (wiceszef MON Marcin) Ociepa czy inni ministrowie kontynuują swoją misję i profesjonalnie wykonują swoje obowiązki" - zaznaczył.

W zeszłym tygodniu lider Porozumienia Jarosław Gowin został odwołany z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Do dymisji podali się też wówczas wiceministrowie związani z Porozumieniem.

Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT). Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek, która pozostała z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu. Pozostali wiceministrowie: Ociepa, Piechowiak, Murdzek i Gut-Mostowy odeszli z Porozumienia, pozostali w klubie PiS, ich dymisje nie zostały przyjęte - i utrzymali stanowiska wiceministrów. Piechowiak i Gut-Mostowy zostali powołani na wiceministrów w nowym resorcie rozwoju i technologii.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polityka

Michał Gradus