10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przypisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Mamy zapewnione środki, by reformować system opieki zdrowotnej - mówi portalowi Niezalezna.pl minister Adam Niedzielski

- Dziś jest bardzo ważny dzień dla zdrowia. W Katowicach rozpoczął się kongres, w Sejmie będą dziś procedowane ustawy o - Krajowej Sieci Onkologicznej - za nią będzie realizowana Krajowa Sieć Kardiologiczna - a o jakości usług medycznych. Mamy zapewnione środki i można powiedzieć, że to daje komfort, żeby reformować system opieki zdrowotnej - mówi nam minister zdrowia Adam Niedzielski, z którym rozmawiamy na VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Horenst1, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

- Finansowanie służby zdrowia to nie kwestia dyskusji politycznej. Tylko znalezienia środków, które będą realnie i stabilnie finansowały system polskiej opieki zdrowotnej. Nie patrzę nigdy na te zagadnienia w kategoriach przepychanki politycznej. Istotne jest to, żeby tak prowadzić finanse publiczne, by środki na ochronę zdrowia były zagwarantowane. Likwidacja luki VAT-owskiej była fundamentem w skali całego państwa do tego, żeby zwiększać wydatki na różne cele. Również na zdrowie. Jeśli chodzi o finansowanie ochrony zdrowia, potrzebna była pewnego rodzaju dywersyfikacja. Przypomnę, że wprowadziliśmy kolejny mechanizm finansowy, który jest związany z opłatą cukrową. To też powoduje, że wchodzimy już nie tylko w finansowanie ochrony zdrowia ze składki jako takiej, ale również z dodatkowych opłat

- mówi nam dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

I dodaje, że co roku przekraczane są minimalne limity nakładów na ochronę zdrowia. Tak było w roku ubiegłym i tak zaplanowano budżet państwa na rok 2023.

- Jest tu wyznaczona ścieżka. Mamy zapewnione środki i można powiedzieć, że to daje komfort, żeby reformować system opieki zdrowotnej - mówi nam minister Niedzielski, z którym rozmawiamy na VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Dziś jest bardzo ważny dzień dla zdrowia. W Katowicach rozpoczął się kongres, w Sejmie będą dziś procedowane ustawy o - Krajowej Sieci Onkologicznej - za nią będzie realizowana Krajowa Sieć Kardiologiczna - a o jakości usług medycznych

- dodał Adam Niedzielski. 

Ustawa o jakości jest krytykowana przez polityków totalnej opozycji. Ale, jak wskazuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber, reforma opieki zdrowotnej jest niezbędna. Ustawa o jakości zakłada m.in., że lekarze mają prawo przyznać się do błędów, które będą od razu dyskutowane w środowisku medycznym i naprawiane, a nie karane. Pozwoli to uniknąć frustracji i pacjentów, i samych lekarzy. Minister Niedzielski zwraca uwagę, że takie pomysły jak e-recepta, e-skierowanie, Indywidualne Konto Pacjenta czy infolinia dla pacjentów także wzbudzały niechęć w środowisku polityków opozycji i lekarzy, a okazały się zbawieniem podczas pandemii. System naprawiania błędów medycznych sprawdza się m.in. w krajach Skandynawii. 

System reformowania opieki zdrowotnej zaproponowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy popierają Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, oraz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, który zwraca też uwagę, że obecnie błędy lekarzy wobec chorych są zamiatane pod dywan. I to musi się zmienić.

Filip Nowak, prezes NFZ, wskazuje, że bardzo cenne jest w nowym prawie premiowanie finansowe dobrych placówek medycznych. NFZ apelował zresztą od dłuższego czasu o szybkie przygotowanie ustawy o jakości usług medycznych. 

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan, Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego zwraca uwagę, by w debacie o ochronie zdrowia nie stracić z oczu "ludzi chorych". System opieki zdrowia jest dla chorych - nie dla lekarzy.

- Człowiek chory, nie pacjent. Boi się, cierpi, jest pełen frustracji. Musimy zadbać o to, by czas od uzyskania diagnozy do leczenia był jak najkrótszy. Tu nie ma miejsca na kompromisy, ani politykę

- podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej podkreśla, że niezbędna jest koordynacja świadczeń medycznych. Chory musi być prowadzony za rękę. Musi uzyskać niezbędne informacje i wsparcie już na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), by nie poszukiwał pomocy po omacku.

Być może nie będzie musiał korzystać z pomocy lekarza-specjalisty, bo jego schorzenie nie będzie tego wymagać. Koordynacja świadczeń medycznych pozwoli zmniejszyć kolejki do specjalistów.

Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 SUM w Katowicach zwraca uwagę na jakość w systemie kształcenia przyszłych lekarzy. Lekarzy musi być dużo więcej, ale muszą być dobrze wykształceni. Do tego potrzeba dobrej bazy innowacyjnych placówek klinicznych, np. SUM współpracuje z kilkudziesięcioma takimi jednostkami i - znacznie większego grona wykładowców.

-Trzeba także lokować nowe filie uczelni medycznych nie w wielkich aglomeracjach, ale też w mniejszych miejscowościach. Np. SUM będzie przygotowywał swoją filię w Bielsku-Białej

- dodał prof. Szczepański.

Kształceniem przyszłych lekarzy zgodnie z nowym prawem będą się zajmować też uczelnie niepubliczne.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach potrwa do jutra. To największe tego typu wydarzenie w kraju. Obejmuje blisko 40 sesji na temat m.in. problemów ochrony zdrowia w okresie po pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie, kwestii cyfryzacji w ochronie zdrowia, profilaktyki medycznej, czy dostępu do leków. W spotkaniach będą brać udział politycy, urzędnicy - np. jutro z uczestnikami kongresu spotka się sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska oraz lekarze i pielęgniarki. Udział w debatach i wykładach - także w wersji on-line zapowiedziało blisko 5 tys. słuchaczy.  
 

 



Źródło: niezalezna.pl

Agnieszka Kołodziejczyk