Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Nagle bardziej dbamy o zdrowie?

53,3 proc. Polaków dba o swoje zdrowie bardziej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, w tym - zgodnie z deklaracjami - 28,4 proc. dba trochę bardziej, a 24,9 proc. zdecydowanie bardziej; 43, 6 proc. dba o swoje zdrowie tak samo jak rok temu - wynika z kwietniowego badania IBRiS.

Foundry Co/Pixabay

1,2 proc. respondentów podało, że obecnie trochę mniej dba o swoje zdrowie, a 0,6 proc., że o wiele mniej.

Badanie na temat zachowań i postaw zdrowotnych Polaków w czasie pandemii koronawirusa Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził w dniach 7-8 kwietnia.

Respondenci zapytani zostali także, jakie działania podejmują obecnie w ramach troski o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

53,1 proc. ankietowanych wskazało na rozmowy z przyjaciółmi przez telefon, internet. 49,6 proc. wskazało na odpowiednią ilość snu, 49 proc. wskazało na jedzenie zdrowej żywności. Na kolejnych miejscach wymieniono: odpowiednią ilość odpoczynku (48,8 proc. wskazań), więcej czasu spędzanego wspólnie z bliskimi (40,7 proc.), na jedzenie o odpowiednich porach (37,8 proc.), spędzanie czasu na powietrzu (37,5 proc.), sprawienie sobie małych przyjemności (35,4 proc.), unikanie stresu (28,5 proc.), stosowanie leków recepturowych (28,2 proc.), aktywność sportową (24,7 proc.), stosowanie odpowiednich suplementów diety (21,9 proc.), wykonywanie dobrowolnych badań diagnostycznych (11,7 proc.).

„Podsumowując można powiedzieć, że rozwojowy stan epidemii w Polsce zmobilizował zdecydowaną większość Polaków do znacznie większej troski o swoje zdrowie np. poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, jedzenie zdrowej żywności (a więc wspomaganie organizmu), jak i poprzez czynności socjalizacyjne: nasilone spędzanie czasu z bliskimi oraz intensyfikację rozmów z przyjaciółmi i znajomymi przez telefon i Internet”.
- czytamy w komentarzu IBRiS do wyników.

Badanie zostało zrealizowane techniką CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków 18-75 lat. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #styl życia #medycyna

redakcja