Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jak wozić dziecko rowerem? Przyczepka - czyli alternatywa dla fotelika. Przeczytaj, zanim kupisz

Planując podróżowanie rowerem zarówno z mniejszymi, jak i większymi dziećmi, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są alternatywy dla fotelików rowerowych. Wbrew pozorom na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań takich jak dwukołowe, a nieraz także trzykołowe przyczepki rowerowe. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie pogubić i jak dobrać odpowiednią opcję transportowania dziecka rowerem.

Poza fotelikami rowerowymi, które opisaliśmy w pierwszej części naszego poradnika, do wyboru mamy jeszcze kilka alternatywnych możliwości przewożenia dzieci podczas rowerowych wypraw.

Należy pamiętać, że w foteliku rowerowym przeważnie można przewozić dzieci w wieku od 9 miesięcy nawet do 5 roku życia mieszczące się w przedziale wiekowym 0-22 kg. 

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku niezwykle popularnych także w Polsce przyczepek rowerowych. Można w nich przewozić nawet dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić (w przyczepce instaluje się specjalny leżaczek niemowlęcy). Ponadto przyczepki świetnie sprawdzają się na długich trasach nawet w przypadku starszych dzieci, które nie są w stanie pokonać kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów na własnym rowerze).

Maksymalny wzrost dziecka, jakie może być przewożone w przyczepkach podany jest w instrukcjach. Najczęściej w zależności od producenta jest to przedział 112-130 cm. W praktyce jednak w przyczepce zmieszczą się także wyższe dzieci, jednak może się to wiązać z obniżeniem komfortu podróżowania i ograniczonym miejscem na nogi.

Przyczepka czy fotelik?

Szukając odpowiedzi na pytanie: „fotelik rowerowy czy przyczepka?” przyjrzyjmy się zatem jakie są plusy i minusy tego drugiego rozwiązania.

Jedną z podstawowych i dla wielu osób najważniejszych różnic jest cena. O ile ceny fotelików rowerowych oscylują w granicach kilkuset złotych, o tyle, gdy w planach jest przyczepka rowerowa dla dziecka, należy liczyć się z wydatkiem grubo powyżej tysiąca złotych. Najwyższe modele przyczepek rowerowych to często koszt sięgający nawet 7 tys. złotych.

Przyczepki rowerowe mają jednak nad fotelikami tę przewagę, że oferują znacznie wyższy komfort podróżowania i lepszą amortyzację. Ponadto na dostępne są przyczepki dwuosobowe, umożliwiające przewożenie dwójki dzieci jednocześnie. Warto pamiętać, że wiele modeli przyczepek ma także funkcję pozwalającą na wykorzystanie ich jako wózka do biegania razem z dzieckiem lub wózka, który poradzi sobie w każdym, nawet najtrudniejszym terenie, ze względu na dość duże koła.

Rodzaje przyczepek rowerowych

Dwukołowe przyczepki określane mianem „buggy trailers”, to modele zdecydowanie najczęściej spotykane na polskich drogach i ścieżkach rowerowych. Z reguły posiadają koła w rozmiarze 16 lub 20 cali i mają dość niskie zawieszenie, wpływające na optymalne rozłożenie środka ciężkości podczas jazdy i poprawę bezpieczeństwa małego podróżnika. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele oferują pasażerom ochronę przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Mocowanie do roweru z wykorzystaniem specjalnego uchwytu (kulowy zaczep) także pozytywnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy. Dodatkowym atutem przyczepek jest możliwość dokupienia całej gamy akcesoriów umożliwiających przekształcenie w wózek do biegania, spacerówkę, a nawet specjalną przyczepkę narciarską do jazdy po śniegu.

  • Budżetowa przyczepka rowerowa

Podstawowa przyczepka rowerowa najczęściej oferuje miejsce do przewożenia jednego lub dwójki dzieci z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Zdecydowanie niższa cena przyczepki związana jest z brakiem zastosowania w tych modelach amortyzacji. Poza tym nie wszystkie najtańsze modele mają możliwość korzystania z przyczepki jako wózka 

  • Przyczepka rowerowa - średnia półka cenowa

Modele z tego segmentu są nieco droższe od budżetowych, jednak oferują w porównaniu z nimi znacznie więcej możliwości. Do tego typu przyczepek można przeważnie zamontować koło biegowe lub spacerowe i korzystać z przyczepki 3w1. W modelach tej klasy również nie należy spodziewać się amortyzacji.

  • Zaawansowana przyczepka z amortyzacją

Modele tego typu to produkty najwyższej jakości. Ich producenci prześcigają się w stosowaniu najróżniejszych udogodnień i rozwiązań mających poprawić zarówno komfort podróżowania, jak i bezpieczeństwo oraz transport samej przyczepki. W produktach z tego segmentu znajdziemy już amortyzujące resory piórowe lub inny typ amortyzatorów. Często też poza funkcją 3w1 (przyczepka, wózek biegowy, spacerówka) mamy do dyspozycji szereg komponentów pozwalających używać przyczepki np. do narciarstwa biegowego i zabaw na śniegu.

Minusy przyczepki rowerowej

  • Przechowywanie:

Przed zakupem przyczepki rowerowej dla dziecka warto zastanowić się, gdzie będzie ona przechowywana. Co prawda niektóre modele składają się do dość kompaktowych rozmiarów, jednak spora część dostępnych na rynku przyczepek mimo wszystko, nawet po złożeniu zajmuje sporo miejsca (więcej niż złożony klasyczny wózek spacerowy).

  • Przenoszenie i gabaryty:

Waga przyczepek rowerowych oscyluje w przedziale od ok. 8 do nawet ponad 20 kg. Warto wziąć to pod uwagę, w przypadku konieczności wnoszenia przyczepki po schodach. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić, czy dany model przyczepki zmieści się na przykład w drzwiach windy lub drzwiach wejściowych do domu lub na klatkę schodową.

  • Transport:

Ze względu na swoje gabaryty nie wszystkie przyczepki, nawet po złożeniu mieszczą się w bagażniku samochodowym. Warto przed zakupem zmierzyć bagażnik i sprawdzić, czy wybrany model zmieści się do konkretnego rodzaju auta.

  • Cena: 

Najwyższej jakości przyczepki to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nawet najtańsze modele kilkukrotnie przewyższają cenowo wartość fotelików rowerowych.

  • Wrażenia z jazdy:

Podczas jazdy rodzic nie ma kontaktu z dzieckiem i nie ma nad nim kontroli. Ponadto dzieci w podróżujące w przyczepce nie biorą aktywnego udziału w jeździe (mogą jedynie siedzieć i nie mają możliwości pedałowania). Starsze dzieci podróżujące przyczepką dość szybko mogą się znudzić dość monotonną jazdą. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#rower #fotelik rowerowy #przyczepka czy fotelik #jaka przyczepka do roweru #dwuosobowa przyczepka do roweru #przyczepka rowerowa #przyczepki rowerowe dla dzieci

albicla.com@MariolaLukawska