Planując podróżowanie rowerem z mniejszymi dziećmi, wiele osób zastanawia się nad tym, jaki fotelik wybrać. Na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań, jednak ze względu na sposób i rodzaj montażu foteliki umożliwiające przewożenie na swoim rowerze małych pasażerów dzielimy na trzy podstawowe kategorie. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie pogubić i jak dobrać odpowiedni fotelik rowerowy.
Biorąc pod uwagę dostępne na rynku rozwiązania, w foteliku rowerowym można przewozić dzieci w wieku od 9 miesięcy nawet do 5 roku życia. W przypadku dolnej granicy wiekowej kluczowe jest to, aby dziecko umiało już samodzielnie siedzieć (bez podpierania poduszkami). Dziecko powinno mieć wówczas odpowiednio ukształtowane i na tyle silne mięśnie, szyi, aby bez problemu podtrzymywały one głowę w trakcie jazdy (zwłaszcza na nierównym terenie). Wożenie młodszych dzieci w fotelikach rowerowych jest niewskazane. Jeśli zależy nam na wspólnych przejażdżkach z maleństwem, wówczas najlepszym wyborem będzie specjalna przyczepka (szerzej omówieniem tego zagadnienia zajmiemy się w tekście poświęconym przyczepkom rowerowym).
Foteliki rowerowe dla dzieci możemy podzielić na trzy kategorie:
Biorąc pod uwagę poszczególne systemy mocowania fotelików, warto pamiętać, że każdy z nich ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Wybór odpowiedniego rodzaju będzie zatem uzależniony od indywidualnych potrzeb zarówno rowerzysty, jak i małego pasażera.
Zdecydowanie najpowszechniejsza wersja fotelików rowerowych. Użytkownicy tego typu rozwiązań chwalą je za wygodę i łatwość montażu. Ze względu na sposób montażu, fotelik rowerowy dla dziecka na bagażnik, co jest raczej oczywiste, wymaga posiadania lub zamontowania bagażnika rowerowego. To do jego konstrukcji montowany jest cały fotelik.
PLUS: łatwość montażu, przystępna cena, zdecydowanie największa nośność (w porównaniu z modelami montowanymi przed rowerzystą) umożliwiająca przewożenie nawet 6-letnich dzieci (tylko wybrane modele). Niektóre modele posiadają regulację pochylenia (tzw. funkcja spania).
MINUS: brak amortyzacji (mają ją wyłącznie najdroższe modele), niższy komfort podróżowania (odczuwalne wszystkie nierówności terenu). Przy wsiadaniu i zsiadaniu z roweru należy zachować szczególną ostrożność. Rowerzysta nie widzi pasażera. Kontakt wymaga odwrócenia głowy w czasie jazdy.
UWAGA: przed zakupem sprawdź, czy wybrany model fotelika pasuje do konkretnego roweru i można go bez problemu zamocować.
Fotelik rowerowy dla dziecka na ramę to alternatywa dla wszystkim rodzajów rowerów, które nie zostały fabrycznie wyposażone w bagażnik, lub nie mają możliwości montażu bagażnika dokupionego oddzielnie. Fotelik mocowany do ramy zamontujemy praktycznie we wszystkich jednośladach takich jak m.in.: rower górski, rower crossowy, rower trekkingowy, a nawet popularny ostatnio gravel.
PLUS: naturalna amortyzacja. Praktycznie każdy fotelik tego typu, ze względu na sposób montażu znacznie lepiej amortyzuje wszelkie nierówności terenu. Większa nośność (w porównaniu z modelami montowanymi przed rowerzystą). Niektóre modele posiadają regulację pochylenia (tzw. funkcja spania).
MINUS: nieco bardziej skomplikowany montaż. W niektórych modelach rowerów potrzebne jest zastosowanie specjalnych prętów montażowych do nietypowych ram. Często wymagają specjalnego adaptera. Przy wsiadaniu i zsiadaniu z roweru należy zachować szczególną ostrożność. Rowerzysta nie widzi pasażera. Kontakt wymaga odwrócenia głowy w czasie jazdy.
UWAGA: przy tak montowanym foteliku, pomiędzy błotnikiem lub bagażnikiem (o ile występuje) a fotelikiem musi być co najmniej 10 cm przestrzeń. W przeciwnym wypadku fotelik w trakcie jazdy będzie się o te elementy obijał powodując u dyskomfort podróżującego nim dziecka.
Porównując te dwa niezwykle popularne na naszych drogach rodzaje fotelików wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie: fotelik rowerowy na bagażnik czy do ramy? Spróbujmy rozstrzygnąć ten spór. Fotelik mocowany na bagażniku z pewnością nie sprawdzi się, gdy często podróżujemy z dzieckiem po wyboistych drogach i nierównej nawierzchni. Z drugiej strony fotelik mocowany do ramy, chociaż znacznie lepiej amortyzuje nierówności, nie posiada z reguły tak dużej nośności. Warto zatem przed zakupem zastanowić się, gdzie, po jakiej nawierzchni i jak długo zamierzamy najczęściej podróżować z małym pasażerem za plecami.
Istnieje jeszcze jedno interesujące rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę zastanawiając się nad doborem fotelika.
System tych fotelików jest bardzo wygodny, ponieważ widzimy nasze dziecko cały czas. Fotelik rowerowy na przód dedykowany jest jednak tylko dla bardzo małych dzieci, z uwagi na swoje rozmiary. Jest on prawie dwukrotnie mniejszy od fotelika mocowane z tyłu roweru. Wybierając ten system, warto jest go przeznaczyć na krótki czas użytkowania, bo i tak będziemy zmuszeni zakupić fotelik większy.
PLUS: kontrola nad pasażerem, łatwy kontakt z dzieckiem podczas jazdy, doskonała widoczność (nic nie zasłania dziecku widoku na drogę).
MINUS: niska nośność (do 15 kg), dedykowany głównie dla mniejszych dzieci, ograniczona możliwość manewrowania kierownicą, specyficzna pozycja rowerzysty (konieczność szerszego rozstawienia kolan w trakcie pedałowania).
UWAGA: przed zakupem sprawdź, czy wybrany model fotelika pasuje do konkretnego roweru i można go bez problemu zamocować.
Przed zakupem fotelika warto zwrócić uwagę na cały szereg przydatnych funkcji i elementów, na które początkowo możemy nie zwracać uwagi, gdy roztrząsamy dylematy związane wyłącznie z konstrukcją i sposobem mocowania poszczególnych modeli.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę dobierając fotelik rowerowy dla dziecka? Poniżej kilka ciekawych propozycji…
Co zrobić, gdy dziecko zasypia podczas jazdy na rowerze? Dobrym rozwiązaniem tego problemu może okazać się fotelik z regulowanym oparciem, określanym często mianem funkcji spania. Zasada działania tego typu fotelika jest dość prosta. Można odchylić jego oparcie do tyłu w taki sposób, aby dziecko mogło w nim spać w czasie jazdy. Wybierając fotelik rowerowy z tą funkcją warto poszukać modelu o nieco masywniejszej konstrukcji i dobrze zabudowanej części podtrzymującej głowę. Najlepiej, jeśli fotelik posiada elementy zabezpieczające głowę i uniemożliwiające jej machanie się na boki.
To kolejne bardzo ważne pytanie, które musimy sobie zadać przed zakupem fotelika rowerowego. Częściowo udało się już na nie odpowiedzieć. Na rynku bez trudu znajdziemy foteliki w kategorii wagowej 9-22 kg. Poniżej i powyżej tego przedziału wagowego sugeruje się przewożenie dziecka w innych alternatywnych komponentach rowerowych takich jak choćby przyczepki.
Na co warto zwrócić uwagę przez zakupem fotelika oraz w czasie jego eksploatacji?
Poza fotelikami rowerowymi, które opisaliśmy naszym poradniku, do wyboru mamy jeszcze rowerowe przyczepki, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jaką przyczepkę rowerową wybrać? Aby to sprawdzić, przeczytaj nasz tekst o przyczepkach rowerowych.
A jeśli żadne z przedstawionych wcześniej rozwiązań nie spełnia naszych oczekiwań? Jeśli nie fotelik rowerowy i przyczepka, to co? Jak się okazuje istnieje całkiem sporo interesujących alternatywnych możliwości przewożenia dzieci podczas rowerowych wypraw. Szczegóły w kolejnej części naszego poradnika.