Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Instytut Pileckiego wybiela komunistycznego oficera! - Boże, dlaczego tak musi być - pyta Cenckiewicz

Instytut Pileckiego postanowił usprawiedliwić i wybielić komunistycznego oficera biorącego udział w akcji mordowania walczących o wolną Polskę - Maksymiliana Sznepfa. - Boże, dlaczego tak musi być, że życie ludzkie - moich rodaków - staje się aptekarską wyliczanką państwowej instytucji, za którą kryje się relatywizm i pogarda dla… życia, które brutalnie zabrał okupant - Sowiet i jego agenci z LWP! - komentuje Sławomir Cenckiewicz.

Jak informuje dziennikarz serwisu Vatican News Karol Darmoros, Instytut Pileckiego postanowił usprawiedliwić komunistycznego oficera  Maksymiliana Sznepfa biorącego udział w akcji mordowania walczących o wolną Polskę.

Reklama

Do tego szokującego kroku Instytutu, kierowanego przez Krzysztofa Ruchniewicza, odniósł się w serwisie X również Sławomir Cenckiewicz.

- „22 osoby”… „część nigdy nie wróciła do domu”…, „2 promile tych sił”… Boże, dlaczego tak musi być, że życie ludzkie - moich rodaków - staje się aptekarską wyliczanką państwowej instytucji, za którą kryje się relatywizm i pogarda dla… życia, które brutalnie zabrał okupant - Sowiet i jego agenci z LWP! Zabrał też ciało, grób, imię i odmówił pogrzebu! Nawet jeśli zginąłby „tylko” JEDEN, to tak jakby zginęła cała Polska, bo zginął za Polskę!

- napisał. 

Przypomnijmy: Maksymilian Sznepf we wrześniu 1940 r. na własną prośbę został powołany do Armii Czerwonej.

Po niemieckiej kapitulacji Sznepf brał udział „w likwidacji band w Białostockiem”, czyli w pacyfikacji ludności cywilnej, mordowaniu Żołnierzy Wyklętych i w Obławie Augustowskiej. Zatrzymano wtedy 7049 osób, z których po rewizji zwolniono 5115. Ci, którzy zaginęli, zostali zamordowani, a miejsce ich pochówku pozostaje nieznane.

„Kpt. Sznepf w okresie akcji wyborczej wykonywał obowiązki II Pom. Szefa Sztabu Okr. Wyb. Nr 4. Umiejętnie zorganizował zwiad na terenie Okręgu i sam osobiście ujął groźnego bandytę Młodzińskiego Stefana, z-cę d-cy bandy >>Mieczysława<< w obwodzie Baranowo pow. Przasnysz w dn. 31.12 1946 r., zdobywając kbk i amunicję. Brał czynny udział w przeprowadzanych akcjach zwalczania bandytyzmu faszystowskiego podziemia i w zupełności zasługuje na odznaczenie go Srebrnym Krzyżem Zasługi”

– czytamy we „Wniosku Odznaczeniowym” z 6 lutego 1947 r.

Po odejściu z wojska Maksymilian Sznepf działał jako publicysta Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, był dyrektorem w Żydowskim Instytucie Historycznym i zajmował stanowisko dyrektora administracyjnego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Zmarł 17 sierpnia 2003 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach obok Wyklętych, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki.

 

Źródło: niezalezna.pl
Reklama