Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

I zamknęli usta "totalnym" - jest raport ekspertów z ważnej organizacji. Chwalą polską gospodarkę!

Opublikowany dziś raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazuje, jak polska gospodarka rozwija się za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Rośnie poziom życia, dzięki czemu nasz kraj dogania gospodarki innych państw OECD - czytamy w dokumencie. Wskazano również co należy zrobić, aby Polska utrzymała ten trend.

pixabay.com

W raporcie podkreślono, że polski rynek pracy przeżywa boom.

- Wskaźnik bezrobocia jest najniższy od 20 lat, rekordowego poziomu sięga też liczba nieobsadzonych miejsc pracy - czytamy w raporcie.

Według szacunków OECD wskaźnik bezrobocia, który w 2017 r. wyniósł 4,9 proc., będzie w najbliższych dwóch latach spadać. W 2018 r. sięgnie 4,2 proc., a w 3,8 proc.

Autorzy raportu zwrócili przy tym uwagę na przyspieszony napływ do Polski pracowników z Ukrainy (w 2016 r. stanowili oni, jak oszacowano, 5 proc. siły roboczej).

- Jest to jak się wydaje jeden z kluczowych czynników powstrzymujących wzrost płac pomimo rekordowo niskiego bezrobocia - oceniono.

Opublikowany dziś najnowszy Przegląd Gospodarczy Polski opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD Economic Surveys: Poland 2018) poświęcony jest temu jak utrzymać dynamiczny wzrost gospodarczy i w dalszym ciągu podnosić poziom życia. Autorzy raportu analizują m.in innowacyjność polskiej gospodarki oraz finansowanie innowacyjnego biznesu. Zalecenia opracowane przez OECD dotyczą takich obszarów, jak podnoszenie kwalifikacji, reforma systemu podatkowego, czy stymulowanie badań naukowych.

Jak ocenili autorzy raportu "polska gospodarka szybko się rozwija, nadal wzrasta poziom życia", co sprawia, że "dogania gospodarki innych państw OECD".

- Aby utrzymać ten trend Polska powinna dalej inwestować w podnoszenie kwalifikacji i infrastrukturę, a także rozwijać potencjał w zakresie innowacyjności - wskazano. - Dobre wyniki gospodarcze oparte są głównie na produkcji i eksporcie dóbr o stosunkowo małym udziale technologii - czytamy.

Według ekspertów OECD wskaźniki dotyczące jakości badań naukowych są w Polsce niższe niż w czołowych krajach OECD, zaś inwestycje firm w badania i rozwój pozostają "słabe, mimo że ich poziom wzrósł w ostatnim czasie". W raporcie zwrócono też uwagę na "ograniczone zaangażowanie biznesu" w proces szkolenia zawodowego oraz "niedostatecznie rozwinięty" system kształcenia dorosłych.

Jednocześnie zwrócono uwagę na działania polskiego rządu zmierzające do reformy szkolnictwa wyższego i działalności badawczej, które są odpowiedzią na te wyzwania.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#gospodarka #Polska

redakcja