Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Marsz Pamięci Witolda Pileckiego

Dziś warszawiacy mogą po raz kolejny uczcić pamięć rtm. Witolda Pileckiego idąc w Marszu Pamięci.

marszpileckiego.pl
marszpileckiego.pl
Dziś warszawiacy mogą po raz kolejny uczcić pamięć rtm. Witolda Pileckiego idąc w Marszu Pamięci. Wczoraj na skwerze przy Alei Wojska Polskiego na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik bohatera, oficera Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, aby zdobyć informacje o niemieckim obozie koncentracyjnym.

9 lipca 1945 roku Witold Pilecki dotarł  do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, gdzie oficjalny przydział do służby otrzymał równocześnie z urlopem, który miał wykorzystać na przygotowanie się do powrotu do Polski. Zamieszkał w San Giorgio i dzielił czas na spisywanie wspomnień oświęcimskich i na rozmowy z wyższymi dowódcami PSZ o czekających go zadaniach i sposobach ich realizacji. Przed wyjazdem do kraju przekazał dowództwu raport, w którym opisał swoje doświadczenia z Oświęcimia. W drugiej połowie października 1945 r. wyruszył do kraju razem z Marią Szelągowską, współpracownicą z okresu okupacji i Bolesławem Niewiarowskim, przyjacielem z walk powstańczych. Do Warszawy dotarł 8 grudnia 1945 r. z dokumentami wystawionymi na nazwisko Romana Jezierskiego, gdyż taką kennkartę miał w Powstaniu Warszawskim i z nią poszedł do niewoli.

Witolda Pileckiego zatrzymano 8 maja 1947 r., a od 6 do 22 maja 1947 r. uwięziono 23 osoby, z których tylko siedem zostało uznanych za niewinne i zwolnionych. Od 9 maja Pilecki znajdował się w X Pawilonie więzienia mokotowskiego w całkowitej izolacji. Śledztwo przeciwko niemu nadzorował płk R. Romkowski. Na protokołach przesłuchań znajdują się dopiski i polecenia pisane jego ręką (dokumenty ze śledztwa są zgromadzone w Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Pilskiemu, Instytucie Pamięci Narodowej).

Program uroczystości 14 maja 2017 r.

14:00 Msza Święta – Katedra Św. Jana – Świętojańska 8

15:00 Marsz Pamięci

ok. 16:00 Oficjalne Uroczystości – Al. Wojska Polskiego 40

 



Źródło: pilecki.ipn.gov.pl,marszpileckiego.pl,dzieje.pl

#Warszawa #pomnik #Pileckiego #marsz