Archeolodzy z Egiptu i Niemiec odkryli ogromny, ośmiometrowy posąg Ramzesa II. Znalezisko najprawdopodobniej przedstawia czczonego faraona, który rządził Egiptem ponad 3 tysiące lat temu – podaje Reuters.
Odkrycie, które okrzyknięto przez Ministerstwo Starożytności jednym z najważniejszych w historii, dokonano w starożytnym mieście Heliopolis, które znajduje się położone we wschodniej części współczesnego Kairu w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II.
To archeolodzy z Egiptu i Niemiec odkryli ogromny mierzący 8 metrów posąg zanurzony w wodzie gruntowej w slumsach Kairu.
W ubiegły wtorek zadzwonili do mnie i poinformowali o odkryciu wielkiego posągu króla, prawdopodobnie Ramzesa II, wykonanego z kwarcytu
– powiedział minister Khaled al-Anani reporterom.
Ramzes Wielki był trzecim faraonem z XIX dynastii, jednym z najwybitniejszych władców Nowego Państwa. Panował przez ponad 66 lat, za jego czasów podpisano pierwszy znany traktat pokojowy, zawarty pomiędzy Egiptem a Hetytami.
Daty jego panowania nie są pewne, jednak historycy wskazuje na lata 1279-1213 przed Chrystusem. Ramzes II z powodzeniem prowadził kilka wojen i rozszerzył granice swojego państwa od Syrii po Nubię. Następcy nazywali go „Wielkim Przodkiem” - przypomina Reuters.
Archeolodzy razem z urzędnikami, lokalnymi mieszkańcami i przedstawicielami mediów byli świadkami tego, jak koparka wyciągnęła głowę posągu z wody. Wspólna egipsko-niemiecka wyprawa odkryła również fragment statuy innego Farona. Była to górna część wapiennego posągu naturalnej wielkości faraona Seti II, wnuka Ramzesa II. Część, którą znaleziono, miała 80 cm długości.
Źródło: Reuters
#faraon #Egipt
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki