Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rzeź Połonnego – 295 lat przed rzezią wołyńską…

Podczas powstania Chmielnickiego – 12 lipca 1648 roku – doszło do zdrady w Połonnem i miasto zostało opanowane przez Kozaków.

By Kiyanka - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28179225
By Kiyanka - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28179225
Podczas powstania Chmielnickiego – 12 lipca 1648 roku – doszło do zdrady w Połonnem i miasto zostało opanowane przez Kozaków. Wspaniała forteca, zaledwie dwa lata wcześniej otoczona wałami w kształcie pięcioboku, która miała strzec Wołynia przed nieprzyjacielskimi wojskami, została doszczętnie spalona. Oddziały kozackie pod wodzą Krzywonosa wymordowały ponad 10 tysięcy mieszkańców i wszystkich tych, którzy znaleźli schronienie w gościnnych murach. 

Fortyfikacje, zbudowane według szkoły holenderskiej projektu Krzysztofa Mieroszewskiego, chroniły w sobie Stare i Nowe Miasto Połonne, zamek oraz osadę Wola. Pędzący na ratunek miastu książę Jeremi Wiśniowiecki spóźnił się i nie zdążył przeszkodzić Krzywonosowi, który obecnie zwany jest na Ukrainie „wielkim sławnym synem ukraińskiego narodu”. 



Henryk Sienkiewicz tak opisał przekazanie wieści o zdobyciu Połonnego:

– Mości książę! – zawołał oddychając ciężko.

– Połonne Krzywonos wziął, ludzi dziesięć tysięcy w pień wyciął, niewiast, dzieci.

Pułkownicy zaczęli się znowu schodzić i cisnąć koło Wierszułła, przyleciał i wojewoda kijowski, książę zaś stał zdumiony, bo się nie spodziewał takiej wieści.

– Toż tam sama Ruś się zamknęła! To chyba nie może być!

– Jedna dusza żywa z miasta nie wyszła.

 



Źródło: kresy24.pl

#rzeź #Chmielnicki #powstanie #Połonne