W ciągu kilku sekund, za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu, będzie można sprawdzić, czy dane dzieło pochodzi z wojennego rabunku. Aplikacja ArtSherlock została zaprezentowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który podkreślił, że jest to narzędzie współczesne, dobrze korespondujące z przemianami stylu życia, z przemianami technologicznymi i kulturowymi na świecie.
Minister zaznaczył, że aplikacja będzie ogólnodostępna i bezpłatna, wykorzystująca prowadzoną przez MKiDN ogólnopolską bazę danych strat wojennych, która obejmuje obecnie 63 tys. pozycji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez MKiDN jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury jest
dostępny on-line. Wśród dzieł zaginionych są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego.
„Mam nadzieję, że (...) aplikacja ArtSherlock, przyczyni się przede wszystkim do odzyskiwania kolejnych zaginionych dzieł, że będzie także edukować w tym zakresie, (...) rozpropaguje kulturę. (...) Chcielibyśmy także, żeby ta aplikacja była propagowana przez polskie placówki dyplomatyczne, żeby była popularna wśród Polonii”
– powiedział prof. Gliński.
ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych.
Dzięki aplikacji możliwe będzie automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.
W ostatnim czasie w wyniku działań rewindykacyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ